Dieta przy zaparciach – Zaparcia należą do bardzo częstych dolegliwości, dotykają zarówno osób dorosłych na każdym etapie życia jak i dzieci. Zagłębiając się w tą tematykę warto odpowiedzieć sobie na pytanie – co to są zaparcia? Zaparcia to nic innego jak zaburzenie motoryki przewodu pokarmowego, w tym wypadku jelit – oddawanie stolca rzadziej niż raz dziennie, często towarzyszy także temu zmiana jego konsystencji, zapachu, wyglądu. U niektórych osób za prawidłowe uznaje się także oddawanie stolca 3 x w tygodniu jednakże w takim wypadku stolec musi być o prawidłowym wyglądzie i cechach.
Jak powstają zaparcia?
Zaparcia powstają na skutek dłuższego zalegania treści pokarmowej w jelitach lub/i dłuższe zaleganie stolca w dalszej części jelita grubego. Z powodu dłuższego zalegania treści jelitowej w jelicie grubym, staje się ona bardziej zagęszczona (na skutek zagęszczania wody) a stolec bardziej twardy i zbity. Oddawanie stolca jest rzadsze i utrudnione i mogą towarzyszyć temu dolegliwości bólowe.
Jakie są objawy zaparć?
Objawy w przypadku występowania na zaparcia mogą być różne, gdyż jelita każdego człowieka pracują zupełnie inaczej. Istnieje jednakże kilka charakterystycznych objawów, które mogą towarzyszyć problemom z wypróżnianiem i nalezą do nich:
- chorzenianeurologiczne (stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, guz rdzenia kręgowego czy choroby naczyniowe mózgu i neuropatia cukrzycowa).
- wydłużenie jelita grubego z zaburzeniami w unerwieniu,
- rozszerzenie jelita grubegospowodowanegobrakiem w nim zwojów nerwowych,
- przyczyny sytuacyjne (np. długotrwałe podróże, brak możliwości wypróżnienia, długotrwałe wylegiwanie się w łóżku),
- zwężenie światła jelita przez guz rozrastający się wewnątrz jelita lub uciskający jelito z zewnątrz,
- zaburzenia czynnościowe (np. zaparcie nawykowe lub kurcz zwieraczy),
- cukrzyca,
- niedoczynność tarczycy,
- endometrioza,
- nowotwór jajnika/macicy,
- przepuklina,
- hemoroidy.
Pamiętajmy także o tym, że stosowanie niektórych leków może także skutkować pojawianiem się zaparć.
Jak rozpoznać zaparcia? Jakie objawy daje zaparcie?
Do najczęstszych objawów, które towarzyszą zaparciom należą:
- wydalanie twardego kału, któremu towarzyszy ból,
- mdłości,
- wzdęcia,
- brak apetytu,
- zawroty głowy,
- odbijanie,
- uczucie pełności (spowodowane gazami nagromadzonymi w jelicie, które nie mogą wydostać się na zewnątrz, gdyż w jelicie zalega stolec),
- stolec z niewielkim śluzem (z powodu podrażnienia błony śluzowej jelita),
- uczucie rozpierania w nad- i śródbrzuszu,
- gorączkę jako objaw towarzyszący,
- utratę masy ciała,
- krew w kale,
- anemię,
- nocne bóle brzucha.
Pamiętajmy gdy niepokoją nas jakiekolwiek objawy naszego organizmu niezwłocznie skonsultujmy się z lekarzem pierwszego kontaktu, który po zebraniu wywiadu żywieniowego będzie mógł pokierować nas do innych specjalistów np. lekarza gastrologa, gastroenterologa czy chirurga.
Jak wygląda dieta w zaparciach?
Przestrzeganie diety przy zaparciach należy do kluczowych kroków, które należy podjąć bowiem dobrze dobrana dieta łagodzi objawy chorobowe, zmniejsza ból i dyskomfort, ale także wspiera rozwój niezbędnej, prawidłowej mikrobioty jelit. Co więc jeść gdy zmagamy się z zaparciami?
Dieta na zaparcia, czyli dieta bogatoresztkowa (bogatobłonnikowa), stanowi podstawową metodę leczenia zaburzeń defekacji na tle czynnościowym. Takie postępowanie (w charakterze terapii wspomagającej) stosuje się również w przypadku zaparć związanych ze zwolnionym pasażem jelitowym.
Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, w przypadku przewlekłych zaparć zaleca się systematyczne zwiększanie spożycia błonnika (włókna pokarmowego): do 20–30 g dziennie. Najlepiej porcję błonnika dodawać do każdego posiłku, np. w postaci otrąb pszennych, musli, owoców (jabłek, bananów, pomarańczy). O czym jeszcze należy pamiętać? O tym by wszystkie posiłki spożywać bez stresu, w spokoju, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Nie należy także zapominać o jedzeniu śniadania. U wielu pacjentów bardzo dobrze sprawdza się także regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, która znacznie poprawia pracę jelit.
Dieta w zaparciach – co jeść a czego unikać?
Gdy cierpimy na zaparcia – czy to nawykowe czy czynnościowe warto być pod stałą opieką lekarza i dietetyka, ponieważ wybrani specjaliści na bieżąco potrafią dobrać odpowiednią dietę do obecnego stanu jelit. Doskonałym rozwiązaniem jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego i dokładnie notowanie produktów i pokarmów, które nam służą, i tych, które niekoniecznie. Dobra obserwacja swojego ciała to klucz do doboru diety, która jak najlepiej będzie wpływała na pracę układu pokarmowego. Istnieje jednak szereg produktów, których należy unikać zmagając się z zaparciami i są to :
- Jasne pieczywo,
- Pieczywo cukiernicze,
- Tłuszcze zwierzęce,
- Wysoko przetworzone produkty,
- Produkty ciężkostrawne i wzdymające jak groch, fasola, soczewica i inne.
I wiele innych.
Natomiast gdy zależy nam na unormowaniu pracy jelit, zwiększeniu korzystnych bakterii probiotycznych, zmniejszeniu dolegliwości związanych z zaparciami warto by w naszej diecie znalazły się :
- Mleko,
- Mleczne napoje fermentowane – bogate w bakterie probiotyczne.
- Warzywa kiszone.
- Produkty zbożowe z pełnego przemiału – ciemne kasze, ryże, makarony.
- Ciemne, pełnoziarniste pieczywo.
- Owoce oraz warzywa.
- Otręby i płatki owsiane.
I wiele, wiele innych.
Pamiętajmy również o tym, że w przypadku zaparć niebagatelne znaczenie ma także odpowiednie nawodnienie organizmu. Sięgajmy po wodę niegazowaną i spożywajmy ją w ilości co najmniej 2,5 litra na dobę.
Zapraszam Was na szczegółową konsultacje – a dla osób, które cierpią na brak czasu, zapraszam do zakupu gotowych diet w moim sklepie online!
-
Dieta jesienna69,99 zł
-
Dieta letnia – 1800 kcal69,99 zł
-
Produkt w promocjiSzybkie przekąski HIT!Original price was: 39,99 zł.29,99 złCurrent price is: 29,99 zł.
-
Dieta PCOS – 1800kcl59,99 zł
-
Dieta Hashimoto – 1800 kcl59,99 zł
-
Dieta insulinoodporność – 1600 kcl59,99 zł
-
Dieta ketogeniczna – 1500kcl59,99 zł
-
Dieta redukcyjna – 1500 kcl59,99 zł