Dieta antyhistaminowa stworzona jest dla osób, które mają problemy z tolerancją histaminy. Po spożyciu produktów z dużą ich zawartością u takich pacjentów może wystąpić szereg dolegliwości chorobowych. Jeśli interesuje nas tematyka diety antyhistaminowej warto zastanowić się nad tym jakie działanie ma histamina i co to właściwie jest.
Co to jest histamina?
Histamina jest to amina biogenna, która powstaje w żywności. W swoim składzie zawiera wolne aminokwasy oraz białka. Oprócz tego, że powstaje ona w żywności to jest także wytwarzana w ludzkim ciele – powstaje z histydyny. Jakie jest działanie histaminy? W organizmie człowieka spełnia szereg funkcji w układach takich jak układ oddechowy, układ pokarmowy i układ krążenia. Ogromne znaczenie ma także podczas przebiegu reakcji alergicznych. To właśnie histydyna odpowiada za większość objawów alergii – jak świąd skóry, pokrzywka czy katar.
Gdy spożywamy produkty bogate w histaminę dzięki działaniu enzymu diaminooksydazy zostaje ona rozłożona w jelicie cienkim (bo to właśnie w jelicie znajduje się enzym DAO). Pacjenci, którzy cierpią na niedobór tego enzymu po spożyciu produktów bogatych w histaminę wystąpią reakcje alergiczne.
Jak diagnozuje się nietolerancję histaminy?
Niedobór lub obniżoną aktywność enzymu odpowiadającego za rozkład histaminy można oznaczyć za pomocą badania laboratoryjnego z surowicy krwi. Czasami w celu diagnostyki wykonuje się również punktowy test skórny i ocenia wielkość zmian. Osoby, które podejrzewają u siebie nietolerancję histaminy, przed wdrożeniem diety eliminacyjnej powinny również prowadzić dzienniczek żywieniowy. Warto zapisywać w nim spożyte produkty, posiłki oraz wypite napoje, a także wszystkie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o potrzebie wprowadzenia diety antyhistaminowej.
Jakie są objawy nietolerancji histaminy?
Do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów objawów należą:
- Zapalenie błony śluzowej żołądka.
- Pokrzywka.
- Świąd skóry.
- Zaczerwienienie skóry – szczególnie twarzy.
- Katar.
- Szybsze bicie serca.
- Biegunki i niestrawność.
Każdy pacjent może posiadać różne spektrum objawów, dlatego warto bardzo dokładnie obserwować swój organizm.
Na czym polega dieta antyhistaminowa?
Dieta polega na ograniczeniu produktów będących jej bogatym źródłem oraz produktów, które zwiększają jej wydzielanie w organizmie. Osoby, które nie mają potwierdzonej nietolerancji, ale obserwują negatywne skutki spożywania produktów bogatych w histaminę, również powinny limitować ich ilość w codziennym jadłospisie.
Oprócz tego kładzie nacisk na dostarczenie wraz z pożywieniem trzech ważnych kofaktorów niezbędnych do prawidłowej aktywności enzymu DAO, a więc witaminy C, witaminy B6 oraz miedzi.
Czego nie jeść na diecie antyhistaminowej?
Największe ilości histaminy znajdują się w produktach długofermentujących i długodojrzewających. Większe ilości histaminy są także w produktach wędzonych i suszonych, dlatego też u pacjentów cierpiących na tę przypadłość unika się spożywania takich produktów jak:
- Sery pleśniowe oraz żółte.
- Wędliny, szynki, kiełbasy, metki mięsne.
- Sery podpuszczkowe.
Czy na diecie antyhistaminowej można jeść ryby? Niekoniecznie bowiem i one mogą posiadać duże ilości histaminy. Szczególnie groźne są takie ryby jak makrela, tuńczyk, śledzie czy sardele. Warto zwracać także uwagę na produkty kiszone jak kapusta, ogórki, ponieważ i one posiadają znaczne ilości tej aminy.
Warto podczas komponowania codziennego jadłospisu unikać produktów, które mogą wzmagać wydzielanie histaminy z komórek np. truskawek, soji, bananów, czekolady, gruszek, zielonej i czarnej herbaty, owoców cytrusowych, pomidorów i pieczarek i wiele wiele innych.
Szkodliwe dla pacjentów są także wszelkie dodatki do żywności i konserwanty.
Gdy nasza dieta wymaga zmniejszania lub eliminacji spożycia histaminy warto skonsultować się z dietetykiem klinicznym dzięki czemu zyskamy pewność, że jest ona dla nas bezpieczna.