Biała dieta – czy opiera się na jakiś konkretnych zagadnieniach dietetycznych? Dla kogo jest biała dieta? Ile stosować białą dietę? Te i inne pytania mogą nurtować osoby, które po zabiegu wybielania zębów muszą stosować ‘’białą dietę’’. To właśnie ten zabieg jest wskazaniem do wybierania tylko poszczególnych produktów, które pozwolą na długie cieszenie się efektem wybielania.
Biała dieta na czym polega?
Dieta biała jest konieczna do zastosowania po wybielaniu zębów, bowiem po tego rodzaju zabiegu nasze szkliwo jest wrażliwe na odbarwianie po niektórych produktach spożywczych. Nieistotnym jest fakt czy dane produkty zawierają barwniki naturalne czy sztuczne – na obydwa rodzaje musimy uważać bo mogą one odbarwiać szkliwo zębów. Ważne jest aby dieta nie była bardzo ograniczająca pod względem różnorodności i bilansu odżywczego ponieważ może sprzyjać to powstawaniu groźnych niedoborów żywieniowych. Należy spożywać posiłki różnorodne, bogate w witaminy i składniki mineralne, ale w barwach białych i jasnych- bowiem tylko te produkty nie powinny odbarwiać naszego szkliwa. Oprócz posiłków należytą uwagę musimy także skupiać na tym jakie napoje pijemy bo musimy pamiętać o tym, że również i one mogą negatywnie wpływać na kolor naszego uzębienia.
Dlaczego trzeba stosować białą dietę?
Stosowanie białej diety jest wskazane od razu w chwili po zabiegu. Nowy kolor naszego szkliwa w pełni jest uzależnione od tego jak będzie wyglądała nasza dieta w kilka dni po zabiegu. Warunkiem długotrwałego utrzymywania się efektu wybielania i cieszenia się białym uśmiechem – jest właśnie stosowanie odpowiedniej diety.
Co jeść na białej diecie?
Tak jak wyżej wspomniałam dieta biała opiera się głównie na jedzeniu produktów spożywczych, które są białe i jasne. Wybierajmy te produkty spożywcze, które mają jak najmniej intensywne kolory. Po wybielaniu zębów zalecanymi produktami spożywczymi są:
- Białe pieczywo.
- Białe gatunki makaronów, kaszy i ryżu.
- Białe warzywa np. pietruszka, fasolka, biała rzodkiew, biała kapusta, cukinia, ogórki obrane ze skóry.
- Owoce – głównie banan oraz jabłko obrane ze skóry.
- Produkty mleczne – mleko, jogurt, kefir, maślanka.
- Białe gatunki mięs – kurczak, indyk.
W nieograniczonych ilościach dozwolona jest woda niegazowana.
Czego unikać na białej diecie?
Na białej diecie zabronione jest spożywanie produktów spożywczych, które zawierają barwniki naturalne i sztuczne bowiem odbarwiać mogą one wybielone szkliwo naszych zębów. Pamiętajmy o tym, że im bardziej intensywny kolor pożywienia tym mocniej wpływać może on na kolor szkliwa. Dlatego też najbardziej zalecanymi produktami spożywczymi są te białe i jasne. W białej diecie przeciwskazane są produkty takie jak:
- Kolorowe owoce i warzywa np. burak, papryka, pomidor, dynia, marchew, czerwona kapusta, owoce leśne: maliny, jagody, jeżyny, borówki, truskawki, wiśnie, czereśnie.
- Przetwory z ww. owoców i warzyw np. kompoty, dżemy, marmolady, musy, kremy.
- Żółtka jaj.
- Ciemne gatunki ryżów, kaszy, makaronu, pieczywa.
- Sery żółte i topione.
- Produkty nabiałowe z dodatkiem owoców.
- Czerwone mięso.
- Przetwory mięsne np. pasztety.
- Kakao, kawa i herbata.
Jak długo stosować białą dietę?
Czas trwania białej diety ściśle uzależniony jest od metody, której użyliśmy do wybielania naszego szkliwa. Warto w takim wypadku w kwestii diety poradzić się swojego stomatologa, który wykonywał zabieg. Pewnym jest, że całkowite stosowanie białej diety należy stosować co najmniej 48 h po zabiegu. Bezpieczne jest także wydłużenie stosowania białej diety do 2 tygodni momentu zabiegu. Później dietę należy stopniowo i powoli rozszerzać.
Na sam koniec warto wspomnieć o tym, że z ostrożnością musimy spożywać napoje takie jak czarna herbata, kawa czy wino, które za sprawą zawartych w swoim składzie barwników negatywnie mogą wpływać na kolor naszego uzębienia.