CHOROBA KAWASAKI – OSTRA CHOROBA UKŁADU KRWIONOŚNEGO – Choroby układu krążenia są drugą na świecie przyczyną zgonów i chociaż kojarzą się głównie z wiekiem podeszłym zdarza się, że dotykają także dzieci. Tak właśnie jest w przypadku choroby Kawasaki, a w zasadzie Kawasakiego, która dotyka w 85 % przypadków dzieci poniżej 5 roku zycia – szczególnie dzieci mieszkających w okolicach Azji wschodniej. Nazwa tej choroby wzięła się od osoby – Tomisaku Kawasaki, który pierwszy opisał ją w 1967 roku.
CO TO JEST CHOROBA KAWASAKI?
Choroba Kawasaki (nazywana wcześniej skórno-śluzówkowym zespołem węzłów chłonnych) ma charakter samoograniczający się i zazwyczaj ustępuje po około 12 dniach. Szybkie leczenie ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia poważnych problemów sercowo-naczyniowych. Większość dzieci w pełni wraca do zdrowia. U niektórych, może jednak dojść do poważnych powikłań kardiologicznych.
Choroba Kawasaki jest najczęstszą przyczyną nabytej choroby serca u dzieci w krajach rozwiniętych.
JAKIE OBJAWY DAJE CHOROBA KAWASAKI?
Warto tutaj wspomnieć, że choroba Kawasaki rozwija się bardzo nagle. Poprzedza ją 5 dniowa gorączka nieznanego pochodzenia, której nie da się zbić żadnymi lekami w tym antybiotykami. Objawy chorobowe zwykle pojawiają się w trzech fazach: ostrej, podostrej i zdrowienia.
Do pierwszej fazy ostrej należą:
- gorączka, często powyżej 39°C, trwającą dłużej niż trzy dni; w niektórych rzadkich przypadkach gorączka może trwać od 3 do 4 tygodni;
- przekrwienie oczu – bez wydzieliny ropnej lub wysięku;
- wysypka tułowiu, kończynach i na narządach płciowych (okolica pieluszkowa);
- żywoczerwone zabarwienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej;
- czerwone, suche, popękane usta i wyjątkowo czerwony (malinowy), spuchnięty język;
- jednostronne powiększone węzłów chłonnych szyi (co najmniej 1,5 cm);
- twardy obrzęk grzbietów rąk i stóp;
- czerwona, napięta, lśniąca skóra na dłoniach i podeszwach stóp;
- drażliwość;
- światłowstręt.
W tej fazie może dojść do zapalenia mięśnia sercowego.
Do drugiej fazy (podostrej ) należą :
- łuszczenie się skóry na dłoniach i stopach, szczególnie na czubkach palców rąk i stóp (około 2.–3. tygodnia),
- bóle stawów
- wymioty,
- bóle brzucha
- biegunka
Około 3. tygodnia zwykle rozwijają się tętniaki. W tej fazie jest najwyższe ryzyko nagłej śmierci.
Do trzeciej fazy (zdrowienia) należą :
W trzeciej fazie (6,5. do 9. tygodnia) choroby objawy powoli ustępują, chyba że pojawią się powikłania. Wszystkie laboratoryjnie badane parametry (nie są konieczne do ustalenia choroby ze względu na małą specyficzność, z wyjątkiem płytek krwi, których liczba po 7 dniu choroby osiąga wysokie stężenie), które uległy zmianom, powracają do normy. Może minąć nawet osiem tygodni, zanim dziecko wróci w pełni do zdrowia.
Kluczowe objawy nie zawsze występują jednocześnie. U niektórych niemowląt rozwija się tylko kilka z nich. Mogą również występować inne niespecyficzne objawy.
JAK LECZY SIĘ CHOROBE KAWASAKI?
Leczenie choroby Kawasaki w ciągu 10 dni od jej rozpoczęcia może znacznie zmniejszyć ryzyko powikłań – zmian w tętnicach, a także innych poważnych powikłań kardiologicznych stanowiących główną przyczynę zgonów.
W leczeniu stosuje się przede wszystkim immunoglobuliny (białka uczestniczące w zwalczaniu stanu zapalnego) i kwas acetylosalicylowy.
DLACZEGO TRZEBA JĄ LECZYĆ ?
Chorobę Kawasaki należy leczyć, ponieważ powodować może występowanie groźnych powikłań. Najpoważniejszymi powikłaniami choroby są zmiany w układzie sercowo-naczyniowym, takie jak: tętniaki tętnicy wieńcowej, obniżona kurczliwość mięśnia sercowego i niewydolność serca, zawał mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca i niedrożność tętnic obwodowych.
Pamiętajmy o tym, że gdy tylko nasz stan zdrowia budzi w nas jakiekolwiek wątpliwości jak najszybciej należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który jest w stanie szybko wdrożyć odpowiednią pomoc.