Otwórz menu
facebook logo instagram (1)

Cukrzyca ciążowa – jak leczyć? Co jeść?

cukrzyca ciążowa dieta

Cukrzyca ciążowa należy do najczęstszych powikłań metabolicznych dotykających kobiet w ciąży. Szczególnie w ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby chorych kobiet. Cukrzyce w ciąży rozpoznaje się na podstawie takich samych kryteriów jak zwykła cukrzycę. Natomiast typowa cukrzyca ciążowa charakteryzuje się bardziej restrykcyjnymi wartościami. Typową charakterystyczną cechą cukrzycy ciążowej jest fakt, iż po porodzie poziom glikemii wraca do normy. Natomiast cukrzyca rozpoznana przed ciążą lub w jej trakcie nie ustępuje z dniem porodu.

cukrzyca ciążowa

Jakie są powody cukrzycy ciążowej?

Przeprowadzone badania przez Światową Organizację Zdrowia wykazały, że na rozwój i występowanie cukrzycy ciążowej bardziej narażone są kobiety, które przekroczyły 35 rok życia oraz w ich rodzinie występuje cukrzyca typu II lub gdy podczas wcześniejszych ciąż również występowała cukrzyca ciążowa.  Na większe ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej narażone są również kobiety z nadmierną masą ciała lub nadwagą i otyłością przed ciążą, u kobiet chorych na nadciśnienie tętnicze oraz z rozpoznanym zespołem policystycznych jajników.

Do pozostałych czynników rozwoju cukrzycy ciążowej należą:

– wcześniejsze przebyte zgony wewnątrzmaciczne,

 – posiadanie kilkoro potomstwa,

– wcześniejsze porody z masą ciała dziecka/ dzieci powyżej kg

– posiadanie potomstwa z wadą wrodzoną.

Jakie są objawy cukrzycy ciążowej?

– Częstsze oddawanie moczu, w większych ilościach

– Częste występowanie infekcji dróg moczowych lub narządów płciowych

– Występowanie zmian ropnych na skórze

– Wzmożone pragnienie

-Konieczność oddawania moczu w nocy

-Osłabienie

– Niezamierzona, nagła utrata masy ciała

Gdy zauważamy u siebie, którykolwiek z objawów warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz zleci wykonanie badania oznaczenia glukozy i insuliny na czczo i/lub doustnego testu obciążenia glukozą.

Cukrzyca ciążowa – leczenie

W większości przypadków u kobiet, które cierpią na cukrzyce ciążową wystarczającą formą leczenia jest cukrzyca ciążowa. Do elementów takiej modyfikacji należą : zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie odpowiedniej diety najlepiej wskazanej przez dietetyka, zwiększenie w miarę możliwości aktywności fizycznej oraz stosowanie się do zaleceń. W niektórych przypadkach konieczne może zostać włączenie leczenie insuliną. Zostaje ono włączone jeśli  wartość glikemii na czczo przekracza 126 mg/dl oraz jeśli mimo stosowania prawidłowej diety utrzymuje się wysoki poziom glukozy.

Dlaczego cukrzyca ciążowa jest groźna?

Cukrzyca ciążowa zwiększać może ryzyko występowania wielu powikłań. Należą do nich m.in. większe ryzyko poronień, występowania wad wrodzonych, nadmiernego wzrastania płodu, obumarcia płodu,   powikłań okołoporodowych a także występowania hipoglikemii u noworodka.  By zapobiec występowaniu powikłań związanych z nieprawidłową glikemią ważne jest uzyskiwanie właściwego poziomu gospodarki węglowodanowej. W tym celu kobiety wykonują samodzielne badanie glukozy za pomocą glukometru.

Jakie wskazówki są ważne w przypadku cukrzycy ciążowej?

  • Dbaj o różnorodną, zbilansowaną dietę – warto skorzystać z pomocy dyplomowanego dietetyka, który zbilansuje jadłospis w taki sposób by w codziennej diecie znajdowały się produkty z każdej grupy tj. białka, tłuszcze, węglowodany oraz błonnik.
  • Zadbaj o aktywność fizyczną dobraną pod stan zdrowia i samopoczucia.
  • Wybieraj odpowiedni sposób obróbki żywności – warto zrezygnować z produktów smażonych, duszonych, obsmażanych.
  • Dbaj o odpowiednie nawodnienie – warto spożywać co najmniej 3 litry wody dziennie.
  • Zrezygnuj ze spożywania słodyczy i przekąsek.
  • Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych, na rzecz zdrowych, pełnowartościowych tłuszczy jedno i wielonienascyconych, które wykazują dobroczynne działanie dla dziecka.
  • Zadbaj o odpowiednią podaż białka – wybieraj chude gatunki mięs oraz bogate w kasy omega 3 – ryby.
  • Zwiększ spożycie owoców i warzyw, szczególnie w postaci surowej. Staraj się spożywać więcej warzyw niż owoców.
  • Uważaj na indeks i ładunek glikemiczny potraw.
  • Wybieraj produkty zbożowe pełnoziarniste, które wywierają korzystny wpływ na profil węglowodanowy oraz dostarczają szeregu witamin z grupy B i błonnika.

Jeżeli zmagasz się z cukrzycą ciążową – zapraszam do kontaktu. Pomagam wielu pacjentkom zmagającymi się z tą jednostką chorobową. Na podstawie wyników badań oraz przeprowadzonego wywiadu żywieniowego ustalamy taki jadłospis, który jest smaczny, łatwy i przede wszystkim zapewniający zdrowie mamie i rosnącemu maluchowi. Pamiętajmy, że zdrowy organizm zapewnia najlepsze warunki do rozwoju płodu i zmniejsza ryzyko występowania powikłań okołoporodowych. Jeżeli masz jakieś pytania – zapraszam do kontaktu, chętnie odpowiem.

Ostatnio na blogu

R6A 5332

Nietolerancja laktozy i glutenu

Nietolerancje pokarmowe chociaż zdarzają się coraz częściej niestety nie zawsze pozostają rozpoznane. Alergie i nietolerancje kojarzyć się mogą jedynie z dzieciństwem aczkolwiek prawdą jest, że są niesamowicie powszechne również u osób dorosłych. Pamiętajmy o tym, że nietolerancja pokarmowa może być przejściowa i jej objawy mogą być o różnym nasileniu. Na szczęście posiadamy szereg narzędzi, które […]

Psychodietetyk bytom

Dieta online – czy warto?

Dieta online? W dobie coraz powszechniejszego dbania o sylwetkę coraz większą wagę przykuwa się do świadomego dbania o sposób odżywiania. Rosnące tempo dnia codziennego niejednokrotnie nie pozwala na odpowiednią ilość czasu na komponowanie zdrowego menu. Coraz częściej sięgamy po coraz bardziej szerokiego rynku produktów fitness zdaje sobie sprawę, że wybór odpowiednich posiłków przysparzać może wiele […]

Opinie Klientów

Masz pytania?

Chcesz już dziś zrobić krok w kierunku nowego, lepszego życia? W końcu odzyskać energię, dobre samopoczucie i witalność?

Napisz do mnie i pozwól mi zmienić Twoje życie!

Gwarantuje Ci to swoim ponad 10 letnim doświadczeniem, pomocy ponad 2400 pacjentom, swoim nazwiskiem i marką.

Zrób dziś dla siebie coś za co podziękujesz sobie  szybciej niż myślisz.

Napisz i sprawdź jak mogę Ci pomóc. 

facebook logo instagram (1)

    Wypełnij formularz kontaktowy

    Wróć do góry
    Zamknij menu
    facebook logo instagram (1)