Dieta bananowa, którą pokochają miłośnicy tego słodkiego, smacznego owocu. Modny sposób żywienia, na który skuszą się wszyscy, którzy chcą stracić kilka kilogramów w bardzo krótkim okresie czasu. Taka właśnie jest dieta bananowa, która opiera się głównie na spożywaniu podczas jej stosowania tylko bananów.
Dieta bananowa – na czym polega?
Wiele pacjentów przechodząc na jakąkolwiek dietę odchudzającą uważa, że będzie musiała porzucić całkowicie spożywanie tego owocu, ponieważ wydawać się może, że banany są kaloryczne. Owszem istnieją jednostki chorobowe, które mogą być predysponowane do tego by banany ograniczać – np. cukrzyca czy insulinooporność to warto pamiętać o tym, że banany są źródłem cennych witamin i mikroelementów np. magnezu. Tą słodką, zdrową przekąską możemy także w pewnym stopniu zaspokoić towarzyszący nam apetyt na słodycze.
Dieta trwa zazwyczaj 3,7 dni a nawet miesiąc. Tak jak wcześniej wspomniałam dieta bananowa to model żywieniowy, który opiera się na zjadaniu głównie bananów, ale dozwolone są jogurty, płatki owsiane czy miód.
Dieta bananowa – ile można schudnąć?
Dieta bananowa to kolejny modny sposób odżywiania, który kusi pacjentów szybkim spadkiem masy ciała. Tak jak niektóre inne mono diety dieta bananowa jest dietą dość restrykcyjną. Dzięki trzymaniu się jej zasad można schudnąć nawet 7 kilogramów w miesiąc. Jednakże przed przystąpieniem do jej stosowania warto zapoznać się z jej zasadami i bardzo dokładnie rozważyć czy będzie dla nas ona zdrowa i bezpieczna.
Dieta bananowa – skąd popularność?
Dieta bananowa zyskała na popularności dzięki japońskiemu naukowcowi – Hitoshi Watanabe’go, który ukończył w swoim kraju medycynę. Największą popularność zawdzięcza ona śpiewaczce operowej – Kumiko Mori, która publicznie wypowiedziała się, że dzięki stosowaniu tej diety udało się jej zgubić znaczną ilość zbędnych kilogramów.
Czy dzięki bananom naprawdę można schudnąć?
Spotykając się z pacjentami w moim gabinecie często mam okazję słyszeć pytanie – czy banany są kaloryczne? Czy od bananów można przytyć? Ile kalorii mają banany? Owszem banany nie należą do owoców niskokalorycznych i charakteryzują się średnim indeksem glikemicznym, ale zwróćmy uwagę na to, że są to zdecydowanie bardziej przyjazne kilokalorie niż te, które przyjmujemy załóżmy po spożyciu słodyczy. Dodatkowo banany są bogactwem wielu witamin i mikroelementów. Zjadając banana pewnym jest, że dostarczymy sobie śladowych ilości tłuszczu, trochę białka a także witamin m.in. C, E, K B6. Co do kaloryczności banana to 100 g owocu bez skórki dostarczy nam około 100 kcal.
Dieta bananowa – co jeść?
Jak sama nazwa wskazuje- banany, lecz oprócz nich spożywajmy jogurt, miód i płatki owsiane. Zastanawiacie się dlaczego właśnie te produkty? Jogurt dostarczy nam pełnowartościowego białka, wapnia i witaminy D. Dzięki spożyciu płatków owsianych możemy wzbogacić nasze menu o znakomity błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B czy żelazo. Miód natomiast działa bardzo przeciwzapalnie.
Poszczególne rodzaje diety bananowej prezentują się następująco :
- Dieta bananowa 3 dniowa: Każdego dnia jedz 3 banany, wypijaj 3 szklanki mleka i 2 litry wody.
- Dieta bananowa 7 dniowa: Jedz 3 posiłki dziennie składające się z bananów, mleka czy jogurtu, płatków owsianych i miodu.
- Dieta bananowa 30 dniowa : Przez 30 dni nasz dzień powinniśmy zaczynać od zjedzenia 1 banana i wypicia szklanki wody. Kolejne posiłki z całodziennego menu należy komponować wg. Własnych upodobań, ale z chociaż częściowym przestrzeganiem zasad diety bananowej.
A co z napojami ? Na diecie bananowej dozwolona jest woda, mleko, czarna herbata i czarna kawa bez cukru.
Czy dieta bananowa jest bezpieczna? Dieta bananowa zdaniem dietetyka.
Moim zdaniem stosowanie diety bananowej nie jest zbyt dobrym pomysłem. Owszem warto komponować naszą codzienną dietę z użyciem wyżej wspomnianych składników, ale oprócz nich jest jeszcze cała gama produktów, które powinniśmy spożywać. Zdrowa, pełnowartościowa dieta niezmiennie powinna być różnorodna i zbilansowana. Stosowanie tak restrykcyjnych diet odchudzających, które eliminują spożycie wielu produktów żywnościowych prowadzić może do występowanie groźnych niedoborów żywieniowych. Przy takim ograniczeniu spożywania żywności spadek masy ciała jest możliwy, ale na pewno nie będzie to zrobione w sposób zdrowy. Nie ma udowodnionych badan naukowych, które przedstawiały by dietę bananową jako dobry sposób na zdrowe odchudzanie.
Nawet jeśli zmagamy się z nadprogramową liczbą kilogramów i chcemy zastosować dietę odchudzającą to pamiętajmy o tym, że ona musi pokrywać nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy. Gdy chcemy by nasze odchudzanie nie sprawiało nam trudności i było ‘’ na lata’’ a nie tylko – do lata – skorzystajmy z pomocy dietetyka klinicznego, który pomoże nam swoją fachową wiedzą w osiągnięciu nowej, zdrowej i szczuplejszej sylwetki. Zostanie to wykonane w sposób dla nas zdrowy i bezpieczny.