Dieta bulionowa, która ostatnimi czasy zyskuje niesamowicie na popularności, nazywana inaczej dietą hollywoodzką. Pacjenci często wybierają ta dietę, ponieważ jej stosowanie powszechnie ogłaszają gwiazdy światowego formatu. Bardzo często wybierana jest także dlatego, ponieważ dzięki zawartemu w bulionie kolagenowi – nasza skóra staje się młodsza, jędrniejsza i bardziej miękka. Czy jednak dieta bulionowa jest zdrowa? Dla kogo jest dieta bulionowa? Jak wygląda dieta bulionowa? Te pytania nie raz mam okazję słyszeć w swoim gabinecie, ponieważ zainteresowanie tą dietą sukcesywnie rośnie.
Na czym polega dieta bulionowa?
Zapewne wydawać się może, że dieta ta opiera się na piciu bulionów czyli wywarów z mięs lub warzyw. Tak naprawdę wywodzi się ona z publikacji książki dr Kellyann Petrucci pod tytułem ‘’Dieta Bulionowa’’. Autorka tejże książki tłumaczy, że dieta bulionowa to połączenie idei diety paleo oraz korzystanie z dobrodziejstw jakie niesie ze sobą picie bulionów. Według podstawowej wersji tej diety zaprezentowanej w tej książce – jest to 3 tygodniowy plan żywieniowy, który obiecuje nam odmłodzenie skóry, oczyszczenie organizmu oraz oczywiście utratę wagi. Czy jednak te 21 dni jest konieczne? Tutaj mam dobra wiadomość – nie. Dopuszczone jest skrócenie tego modelu żywienia do 3 lub 6 dni. Dla osób, które nie chciały by spożywać aż tyle bulionów – również jest opcja – można do swojej standardowej diety dołączyć 2 buliony.
Dieta bulionowa – efekty.
Czy faktycznie spożywanie bulionów i wywarów może pomóc nam schudnąć? Czy dzięki zupom nasz organizm może oczyścić się a skóra pozostać dłużej młoda? Zwolennicy tejże diety tak bardzo lubią spożywanie zup, ponieważ kojarzą się one z metodami naszych babć i mam. W końcu nawet na przeziębienia, grypy i inne choroby – najlepszy był domowy rosół. W 21 – dniowej diecie bulionowej, zupy cenione są nie tylko na esencjonalne wywary z kości i mięs, ale także za bogactwo świeżych warzyw, które są niekiedy używane w ogromnych ilościach. Jak się ma to do utraty kilogramów? Dotychczas nie zostały opublikowane badania naukowe, które potwierdzały by skuteczność diety bulionowej, ale autorka książki ‘’ Dieta bulionowa’’ wskazuje w swoim dziele wyniki badań osób, które stosowały dietę bulionową przez 21 dni i wskazują one, że na tej diecie można zgubić nawet do 7 kilogramów i aż 10 centymetrów mniej w obwodzie talii. W efektach diety bulionowej można także doszukiwać się efektu zmniejszenia stanu zapalnego organizmu. Jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ przy redukcji nadmiernej tkanki tłuszczowej (chudnięciu) stan zapalny zmniejsza się, ponieważ jak powszechnie wiadomo tkanka tłuszczowa jest największym narządem endokrynnym (wydzielniczym) i przy jej nadmiernej ilości wydziela cytokiny prozapalne.
Tak więc spożywania bulionów i korzystania z diety bulionowej plusów jest dużo i znajduje ona z roku na rok wielu zwolenników. Na rynku istnieje coraz większa liczba cateringów dietetycznych, które oferują swoim potencjalnym dietę bulionową.
Co jeść na diecie bulionowej?
Dieta bulionowa również jak inne modele żywieniowe ma swoje wskazane produkty. Na diecie bulionowej warto dbać o podaż odpowiednich źródeł białka – znajdują tutaj zastosowanie mięsa jak indyk, kurczak, wołowina. Można także spożywać ryby i jaja. Warzywa dozwolone na diecie bulionowej to te, które nie zawierają skrobi np. kapusta, sałata, szparagi, szpinak. Dieta bulionowa dopuszcza także spożywanie owoców, ale z naciskiem aby nie były to owoce bardzo słodkie – więc warto jeść np. jabłka, cytrusy czy owoce jagodowe. Warto wspomnieć także o tym by dieta bulionowa obfitowała w dobrej jakości tłuszcze jak oliwa z oliwek czy awokado.
Czego unikać na diecie bulionowej?
Lista rzeczy, które nie są wskazane na diecie bulionowej to praktycznie wszystkie zboża – pszenica, jęczmień, żyto, owiec a nawet zboża bezglutenowe np. komosa. Zakazane jest także spożywanie cukru, słodyczy. Stosując dietę bulionową, powinniśmy unikać także tłuszczów roślinnych.
Dieta bulionowa – czy warto?
Buliony i rosoły są świetnym sposobem na przemycanie do swojej diety większej ilości owoców i warzyw – i świetnie rozgrzewają – szczególnie teraz w okresie zimowym. Jednakże moim zdaniem dieta bulionowa posiada bardzo dużo zakazów tj. produkty zakazane i zapewne będzie to dużym minusem dla osób, które cenią sobie zbilansowany sposób odżywiania. Dużym plusem tej diety jest fakt, że nie jest ona dietą głodówkową – tak jak niektóre bardzo popularne modele żywieniowe, ale warto pamiętać o tym, że jedna zasada żywienia wciąż pozostaje niezmienna – dieta musi być zbilansowana i zróżnicowana. Czy stosujemy tradycyjny model żywienia – czy dietę bulionową – w razie wątpliwości co do pokrywania naszego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne – nie bójmy się skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka klinicznego.