Czas, który pozostał do rozpoczęcia sezonu bikini biegnie coraz szybciej. W związku z tym coraz chętniej wiele osób przechodzi na diety odchudzające. Z reguły pacjenci sięgają po diety, które obiecują szybki spadek masy ciała w jak najkrótszym czasie. Wciąż w topowych dietach odchudzających znajdują się znane diety jednoskładnikowe np. dieta kapuściana, jabłkowa i inne. Jednakże w związku z tym, że są to diety z reguły opierające się na jednym składnikach są bardzo monotonne i męczące, dlatego też norwescy naukowcy opracowali nowość – dwuskładnikową dietę norweską, która jest przeciwieństwem nudnych, zbyt prostych diet.
DIETA NORWESKA – NA CZYM POLEGA?
Dieta norweska jest 14 dniową dość restrykcyjną dietą odchudzającą, opierająca się na ścisłym planie żywieniowym, której celem jest szybka utrata masy ciała. Pacjenci stosujący tą dietę muszą wykazać się nie małą dyscypliną bowiem należy na niej sztywno trzymać się zasad, jednakże efekt w postaci ubytku masy ciała ma wynagrodzić trud, który musimy wykonać podczas jej stosowania. Tradycyjna dieta Norwegów opiera się na spożywaniu skorupiaków, ryb, warzyw, owoców oraz produktów jak najmniej przetworzonych. Obfituje także w produkty śródziemnomorskie, dlatego często nazywana jest siostra diety śródziemnomorskiej. Ogólnie rzecz biorąc dieta Norwegów jest bardzo zdrowa, dlatego też do nowej odmiany diety norweskiej – 14 dniowej nie do końca przyznają się naukowcy z Norwegii. Nowa dieta norweska jest niesamowicie szybka i prosta i to może przyciągać ich zwolenników, ale pamiętajmy o tym, że na dłuższą metę może być ona niezdrowa a nawet szkodliwa – właśnie ze względu na mocne restrykcje.
DIETA NORWESKA – JAKIE SĄ ZASADY?
Istnieje kilka kluczowych zasad, których należy przestrzegać stosując tę dietę dzięki czemu utrata masy ciała jest jak najbardziej realna. Należą do nich :
- Rozdzielne spożywanie węglowodanów oraz tłuszczów w jednym posiłku
To jest główna zasada, która odwzorowana została z popularnej diety Kopenhadzkiej. Stosowanie się do niej rzekomo na w znaczący sposób wpływać na przyśpieszenie metabolizmu oraz zmniejszanie uczucia głodu. Zarówno dieta norweska jak i jej koleżanka – dieta kopenhadzka są dietami ubogoenergetycznymi, niskowęglowodanowymi oraz niskotłuszczowymi.
- Trzymanie się czasu stosowania diety.
Dieta norweska powinna trwać równe 14 dni tak jak jest nakazane. Nie jest zalecane ani jej skórcanie, ani przedłużanie. Jeśli zdarzy nam się małe potknięcie w diecie – np. odstępstwo od jadłospisu w postaci dodatkowego posiłku – musimy porzucić stosowanie diety ponieważ nawet takie małe odstępstwa mogą spowodować, że nie uzyskamy oczekiwanych rezultatów.
Pamiętajmy również o tym by diety norweskiej nie stosować częściej niż raz w roku, ponieważ jak już wcześniej zostało wspomniane jest to dieta bardzo restrykcyjna i może działać w sposób wyniszczający na nasz organizm.
- Spożywanie określonej liczby posiłków
W ciągu dnia należy spożywać 3 posiłki – śniadanie, II śniadanie oraz obiad. Należy pamiętać także o uzupełnianiu płynów – zalecane są woda, kawę słabą bez mleka oraz herbaty ziołowe.
DIETA NORWESKA – CO JEŚĆ ?
Oprócz czasu stosowania diety, liczbie posiłków i nie łączenia ze sobą tłuszczów i węglowodanów także jest istotne co ląduje na naszym talerzu. Dieta ta opiera się głównie na spożywaniu jajek (tylko w postaci gotowanej) oraz grejpfrutów. Dozwolone jest stosowanie takżesurówek lub sałatek z selera, marchwi, pomidorów, ogórków lub innych warzyw bez dodatków, mięso (tylko gotowane)- wołowina, kurczak, można również spożywać ryby.
DIETA NORWESKA – CZY JEST BEZPIECZNA?
Tak jak wcześniej wspominałam dieta norweska jest dietą bardzo restrykcyjną i może wywierać negatywny wpływ na zdrowie. W 14 dni owszem można utracić znaczącą liczbę kilogramów, ale będzie to głównie woda oraz mięśnie – a nie tkanka tłuszczowa. Dodatkowo budowanie jadłospisu na tak ograniczonej liczbie produktów może powodować występowanie groźnych niedoborów żywieniowych. Z reguły po tym okresie 14 dniowym, większość pacjentów wraca do normalnego sposobu żywienia i dlatego też często dotyka ich w następstwie efekt jo-jo. Równie częstymi objawami podczas stosowania tej diety jest osłabienie, zmęczenie, bóle i zawroty głowy oraz mdłości.