Dieta redukcyjna jest wciąż najchętniej i najczęściej stosowaną dietą. Jej celem jest wprowadzenie takiego deficytu energetycznego, który pozwoli na redukcję masy ciała. Pacjenci coraz częściej z własnej woli chcą stosować dietę odchudzającą, ponieważ szczupła, zgrabna sylwetka wciąż jest wiodącym symbolem atrakcyjności. Pamiętać należy również o tym, że prawidłowo zbudowana sylwetka to nie tylko wygląd lecz przede wszystkim także LEPSZE WYNIKI BIOCHEMICZNE I STAN ZDROWIA.
KIEDY I DLA KOGO DIETA REDUKCYJNA?
Dieta redukcyjna wskazana jest dla wszystkich osób, które borykają się z nadwagą i otyłością oraz jeśli nie występują u nich żadne przeciwskazania zdrowotne. Jeśli nie podejrzewamy u siebie żadnej konkretnej jednostki chorobowej, nie jest koniecznością wykonanie przed jej zastosowaniem żadnych badań jednakże warto pamiętać o ich okresowym wykonywaniu. Jakie badania zalecam ? Zapraszam tu (odnośnik).
DIETA REDUKCYJNA – ZASADY
Jest modyfikacją diety podstawowej, jej głównym założeniem jest deficyt dzienny kaloryczny w ilości około 500 kcal od całkowitej przemiany materii. Czyli naszej podstawowej przemiany materii pomnożonej przez nasz współczynnik aktywności fizycznej. Ilość kilokalorii, którą musimy odjąć od naszego całościowego zapotrzebowania jest ściśle związana ze stopniem nadwagi lub otyłości. Pamiętajmy, że nigdy nie należy spożywać mniej niż nasza podstawowa przemiana materii – czyli ilość kalorii, która niezbędna jest nam do procesów życiowych.
Gdy chcemy zacząć stosować dietę redukcyjną pierwszym krokiem, który musimy podjąć jest właśnie obliczenie naszej należnej masy ciała (tej która jest najbardziej dla nas odpowiednia – dla stanu zdrowia) oraz przemiany materii. Bez tego nie jesteśmy w stanie określić ile kalorii powinniśmy spożywać by właściwie i przede wszystkim zdrowo chudnąc. Skorzystać możemy z ogólnie dostępnych kalkulatorów w Internecie jednak warto udać się do wykfalifikowanego dietetyka, który może również dokładnie określić naszą przemianę materii dzięki kompleksowej analizie składu ciała.
DIETA REDUKCYJNA – PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
- Spożywajmy 4- 5 posiłków, w regularnym odstępie czasu. Chroni to przed nagłymi atakami głodu oraz pomaga regulować metabolizm.
- Dbajmy o źródła pełnowartościowego białka np. chude gatunki mięs, ryb, nabiał np. twaróg, kefir, jogurty naturalne. Białko chroni nas przed katabolizmem mięśni oraz zwiększa uczucie sytości.
- Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu – minimum 2,5 l wody dziennie.
- Zadbajmy o odpowiednią podaż błonnika. Sięgajmy po pełnoziarniste gatunki kasz, makaronów, brązowy ryż, ciemne, pełnoziarniste pieczywo, owoce i warzywa w postaci surowej. Błonnik pęczniejąc zwiększa treść pokarmową, zapewniając dłuższe uczucie sytości, dodatkowo wspiera rozwój mikroflory jelit.
- Zrezygnujmy ze spożywania słodyczy, słonych przekąsek i produktów wysoko przetworzonych. Przyczyniać się mogą do rozwoju chorób dietozależnych.
- Sięgajmy po źródła dobrych tłuszczy – orzechy, awokado, dobre oleje roślinne, które są bogactwem jedno i wielonienascyconych kwasów tłuszczowych, które wykazują szereg prozdrowotnych właściwości.
Jeśli interesuje Państwa zdrowa, smaczna i pełnowartościowa dieta, na której chudnie się bez efektu jo – jo – zapraszam do kontaktu. Podczas wizyty przeprowadzany jest zawsze szczegółowy wywiad żywieniowy, który pomaga mi w ułożeniu takiego jadłospisu, który moi pacjenci zawsze stosują z przyjemnością. Zapraszam również na kompleksową analizę składu ciała, która pozwala na ocenę funkcjonowania całego organizmu i poznanie indywidualnego zapotrzebowania energetycznego.