Dieta łuszczyca – jest przypadłością, która przysparza czasem wielu niedogodności chorym. Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną, która powoduje powstawanie charakterystycznych zmian na skórze. Jest to spowodowane nieprawidłowym rogowaceniem i łuszczeniem się naskórka. Bardzo często chorobę te wiążę się z dziedziczeniem genetycznym. Statystyki mówią, że w Polsce chorych jest około 2% populacji. Jak wygląda leczenie łuszczycy? To indywidualnie zależy od stopnia postępowania choroby i rozległości zmian skórnych. Przy lżejszych postaciach choroby stosuje się leczenie miejscowe. W cięższych przypadkach stosuje się leczenie skojarzone.
Czy istnieje dieta na łuszczyce?
Wiele pacjentów, którzy zmagają się z łuszczycą zadane pytanie czy istnieje dieta, która mogłaby pomóc w łuszczycy. Wprawdzie nie ma rzetelnych badań naukowych, które jednoznacznie wskazywały by jaka jest dieta na łuszczycę jednakże pewnym jest, że zmiana nawyków żywieniowych na lepsze może znacząco zmniejszyć dolegliwości chorobowe. Należy też pamiętać o tym, że łuszczyca sama w sobie zwiększa predyspozycje do występowania chorób sercowo- naczyniowych, dlatego też właściwie prowadzona dieta może korzystnie wpływać na przeciwdziałanie tym chorobom.
Jak ma wyglądać dieta w łuszczycy?
Najważniejszym elementem, który należy wprowadzić jeśli zmagamy się z łuszczycą jest samoobserwacja organizmu i obserwacja, które produkty i pokarmy zmniejszają dolegliwości, a które wręcz przeciwnie – je nasilają. Dzięki temu dieta zmniejsza dolegliwości pokarmowe i dietetyk jest w stanie tak ją zbilansować aby działała jak najbardziej korzystnie. Niektóre produkty u niektórych chorych mogą ją nasilać, a u niektórych nie wywoływać odpowiedzi organizmu lub wręcz zmniejszać objawy. Jednakże na podstawie wieloletnich badań istnieje szereg zaleceń dietetycznych, które znajdują zastosowania w walce z łuszczycą.
Dieta przeciwzapalna a łuszczyca
Jak wcześniej zostało wspomniane łuszczyca jest chorobą zapalną, dlatego stosowanie diety przeciwzapalnej wydaje się bardzo sensowne. Jednakże zależeć ściśle to będzie od stopnia zaawansowania choroby. Nieprawidłowo prowadzona dieta, stres, niska aktywność fizyczna, nadmierna ilość tkanki tłuszczowej – te czynniki mogą powodować zwiększenie stanu zapalnego organizmu a tym samym warunkować cięższy przebieg choroby. Gdy chcemy aby nasza dieta miała charakter przeciwzapalny nie może zabraknąć w niej takich produktów jak tłuste ryby morskie – bogactwo niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, dobrych olejów, orzechów oraz owoców i warzyw – szczególnie spożywanych w postawi surowej ze względu na zawartość witamin i mikroelementów.
Dieta wegetariańska w łuszczycy
Niektórzy pacjenci chcą spróbować diety wegetariańskiej i zastąpić spożywanie mięsa np. suchymi nasionami roślin strączkowych. Takie działanie może wpłynąć korzystnie na przebieg łuszczycy, ponieważ mniejsze spożycie mięsa powoduje zmniejszenie stanu zapalnego organizmu. Dodatkowo w diecie wegetariańskiej z reguły zwiększa się także spożycie owoców i warzyw dzięki czemu większa podaż witamin może zmniejszać dolegliwości chorobowe.
Dieta ubogoenergetyczna a łuszczyca
Wiele mówi się na temat korzyści ze stosowania diety ubogoenergetycznej w łuszczycy. Również w swoim gabinecie podczas współpracy z pacjentami obserwuje, że pacjenci, którzy stosują dietę odchudzającą znacznie łagodniej zmagają się z tą jednostką chorobową. Związane jest to z faktem, iż tkanka tłuszczowa w nadmiernej ilości powoduje wydzielanie do krwi cytokin prozapalnych i tym samym zwiększenie stanu zapalnego w organizmie i obserwacja większych dolegliwości łuszczycy. Dlatego też w przypadku osób chorych na łuszczę, którzy zmagają się z nadprogramową liczba kilogramów dobrym rozwiązaniem jest dążenie do normalizacji masy ciała.
Dieta bezglutenowa a łuszczyca
Przedmiotem wielu badań było także przyjrzenie się temu czy dieta bezglutenowa może łagodzić objawy łuszczycy. Jednakże nigdy nie udowodniono zależności i wciąż temat ten jest bardzo kontrowersyjny bowiem nieodpowiednio zbilansowana dieta bezglutenowa może powodować wystąpienie niedoborów żywieniowych. Jedynie słuszność stosowania diety bezglutenowej obserwuje się u osób, które jednocześnie zmagają się z celiakią.
Podsumowując – jeśli zmagają się Państwo z łuszczycą i szukają dietetyka w łuszczycy – zapraszam do kontaktu. Stosowanie odpowiedniej diety korzystnie wpływać na proces chorobowy i zmniejszać jej dolegliwości. Oprócz tego dobrze dobrana dietoterapia jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki mineralne i witaminy. Dieta w łuszczycy może być jednocześnie lecznicza, zdrowa i smaczna.