Dieta w migrenie – co jeść by nie dopuścić do ataku migreny i co jeść gdy boli
Migrena to najczęściej występująca choroba układu nerwowego. Szacuje się, że w Polsce cierpieć na nią może od 3 – 10 % populacji czyli od 1,2 – 4 milionów osób. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że częściej występuje u kobiet. Niejednokrotnie te bóle głowy są tak mocne, iż uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.
Objawy migreny
Każdy człowiek może w różnym stopniu odczuwać dolegliwości migrenowe. Stopień nasilenia jak i poszczególne objawy mogą się znacząco różnić między ludźmi. Głównym objawem migreny jest bardzo silny ból głowy, najczęściej zlokalizowany z jednej strony głowy, szczególnie za gałką oczną, na skroni. Do innych objawów należą :
- Nadwrażliwość na światło i dźwięk
- Niemożność wykonania jakiejkolwiek aktywności fizycznej
- Nadwrażliwość na zapachy
- Łzawienie oczu
Dodatkowo u niektórych pacjentów (szacuje się, że około 25 %) występować może aura. Podczas napadu migreny lub przed. Aurą nazywane są przemijające napady neurologiczne jak błyski, zniekształcenie obrazu, mroczki, ubytki pola widzenia.
Dieta dla migreników
Odpowiednia dieta antymigrenowa zapobiegać może atakom lub znacząco zmniejszać dolegliwości. Dzieje się tak dlatego, że część napadów może być wywołana przez niektóre produkty/ pokarmy lub alkohol.
Lista produktów, które należy wykluczyć u osób cierpiących na migrenę jest spora – co nie znaczy, że wszystkie te produkty ulegają wykluczeniu. To jakie produkty powinniśmy wyeliminować jest kwestią indywidualną, zależną od tego co nam nie służy, dlatego tak ważne jest prowadzenie dzienniczka migrenowego. Zapisujemy w nim produkty i posiłki, które wywołują u nas ataki migreny.
Musimy być bardzo ostrożni i skrupulatni gdyż niektóre posiłki dają objawy dopiero po 24 h.
Do produktów spożywczych powszechnie wywołujących napady migreny należą :
- Czekolada,
- Alkohol,
- Kawa,
- Sery długodojrzewające,
- Sery pleśniowe,
- Wędliny długodojrzewające,
- Barwniki spożywcze,
- Glutaminian monosodowy,
- Owoce cytrusowe,
- Lody,
- Śledzie marynowane,
- Wątróbka drobiowa.
Dodatkowym czynnikiem wywołującym migrenę jest także głód, dlatego nie zaleca się długich odstępów między posiłkami. Jest do związane z serotoniną oraz norepiferyną. Podczas głodzenia intensywnie również zostaje wydzielony hormon stresu – kortyzol.
Co robić gdy boli głowa?
Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu i odpoczynku w cichym, ciemnym miejscu. Na posiłek wybierajmy chude mięso lub rybę, pestki i nasiona. Kwasy omega – 3 czy witaminy posiadają udowodnione działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.