Refluks to bardzo częsta przypadłość pacjentów w moim gabinecie. Bardzo często pomagam osobom, którzy zmagają się z refluksem w różnym stopniu nasilenia. Dieta w refluksie jest ważna, ponieważ wraz z stosowaną farmakoterapią może przynieść znakomite efekty. Jakie korzyści ma dieta w refluksie? Pacjenci, którzy stosują odpowiednie żywienie w refluksie zgłaszają, że objawy chorobowe, które im towarzyszyły są mniejsze. Dieta ta to potoczna nazwa diety ograniczającej wydzielanie kwasów żołądkowych. Dzięki jej stosowaniu kwas solny, który np. jest produkowany w nadmiernych ilościach aż tak nie podrażnia żołądka.
Czym jest refluks?
Co to jest refluks? Czy refluks to to samo co zgaga? I tak i nie, ponieważ zgaga to opis dość potoczny dolegliwości takich jak pieczenie w przełyku, które są spowodowane właśnie refluksem. Refluks to zwracanie kwaśnej treści żołądka do przełyku. Gdy refluks jest chorobą długo występującą dochodzi do występowania przewlekłego stanu zapalnego. Zarzucanie kwaśnej treści żołądka może być spowodowane niedostatecznym zamykaniem się odźwiernika przełyku, który powinien chronić go przed kontaktem z żołądkiem. Jakie są objawy refluksu? Obserwować można pieczenie i ból w mostku, w gardle, nawet ból promieniujący aż do szyi, dlatego też wiele pacjentów mylić może go z zawałem serca. Bardzo często nasilone objawy występują wieczorem lub w nocy po przebywaniu dłużej w pozycji leżącej.
Co jeść w refluksie? Czego nie jeść w refluksie?
Wiele pacjentów słysząc diagnozę – refluks zastanawia się jak ma wyglądać dieta w refluksie? Czego unikać chorując na refluks i jak ma wyglądać żywienie w refluksie. Szalenie istotnym jest wprowadzenie zmiany stylu życia bo zdiagnozowaniu tej choroby, ponieważ dieta w refluksie może zmniejszyć objawy i wspiera powrót do zdrowia. Połączenie leczenia farmaceutycznego i modyfikacji stylu życia to świetne narzędzia do leczenia tej choroby. Jakie są zalecenia żywieniowe w refluksie?
- Dieta w refluksie powinna być dietą łatwostrawną, która ograniczać będzie wydzielanie żołądkowe.
- Jakie posiłki w refluksie? Posiłki powinny być podawane w temperaturze pokojowej – nie zaleca się spożywania posiłków zbyt zimnych ani zbyt gorących. Świetnie sprawdzają się także dania o konsystencji papkowatej.
- Dieta musi opierać się na spożywaniu mniejszych 5 -6 posiłków na dobę. Zbyt duże posiłki, w dużym odstępie czasu mogą powodować nasilenie dolegliwości.
- Ostatni posiłek powinien być spożyty nie później niż 3-4 h przed pójściem spać.
- Unika się leżenia po posiłku żeby nie występowało ulewanie treści pokarmowej do przełyku.
- Potrawy przyrządza się w postaci gotowania na parze, gotowania, duszenia bez obsmażania, pieczenia.
- Czy można jeść cytrusy w diecie na refluks? Niekoniecznie. Należy unikać ich spożywania.
- Nie należy jeść słodyczy.
- Nie zaleca się spożywania pomidorów oraz przetworów pomidorowych.
- Nie należy pić napojów gazowanych.
- Nie zaleca się picia kawy i herbaty.
- Konieczne jest zrezygnowania z picia alkoholu i palenia papierosów.
Dietetyk w refluksie – dlaczego dieta jest ważna?
Wprowadzenie odpowiedniej diety w przypadku chorowania na refluks jest ważne, ponieważ wspomaga ona powrót do pełni zdrowia. Dieta w refluksie oszczędza przewód pokarmowy od działania drażniącego kwasu solnego. Oprócz tego, że jest to dieta lecznicza dietetyk sprawia, że jest ona w pełni zbilansowana i dobrana pod stan zdrowia chorego. Wartość energetyczną diety i poszczególnych elementów ocenia się na podstawie indywidualnego zapotrzebowania i chorób jakie współtowarzyszą. Ścisłe zalecenia dietetyczne zależą od stanu zdrowia pacjenta. Warto dokładnie obserwować reakcje swojego organizmu po spożyciu danego produktu spożywczego, ponieważ pozwala to na jak najlepsze dopasowanie indywidualnej diety.
Dieta w refluksie – przykładowy jadłospis
Śniadanie: Kanapki z pieczywa pszennego z twarożkiem i szczypiorkiem, ogórek zielony bez skóry + 250 ml rumianku.
II śniadanie: Koktajl brzoskwiniowy na mleku 1,5% tłuszczu.
Obiad: Filet z dorsza pieczony z majerankiem, ryż biały gotowany, groszek zielony z masłem.
Podwieczorek: Kaszka manna na wodzie z jogurtem i przetartymi malinami.
Kolacja: Jajecznica na parze, z pieczywem pszennym z masłem i sałatą.
Pamiętajmy o tym, że dieta lecznicza – w tym wypadku dieta na refluks nie wyklucza tego, że powinna być ona smaczna i atrakcyjna dla pacjenta. W zależności od stopnia nasilenia choroby może zawierać wiele produktów, które pacjent bardzo lubi i bardzo chętnie by znalazł w swojej diecie. Jako dietetyk Bytom w refluksie staram się pokazywać pacjentom, że nawet gdy towarzysza im ogromne zgagi – mogą cieszyć się z posiłków, które spożywają a ich dolegliwości mogą być mniejsze. Pracuje także jako dietetyk w refluksie na Śląsku on-line. Zapraszam do współpracy jeśli zastanawiacie się jak może wyglądać smaczna i zdrowa dieta w refluksie.