Dieta wrzodowa – Rola dietetyka podczas zmagania się z chorobą wrzodową jest nieoceniona. Gdy tylko zostanie u nas zdiagnozowana choroba wrzodowa – konieczne jest wprowadzenie specjalnej, leczniczej diety. Już podczas występowania objawów ze strony układu pokarmowego – przestrzeganie pewnych zaleceń żywieniowych jest bardzo ważne ponieważ nie tylko wspomaga nasz powrót do zdrowia, ale także pomaga niwelować dolegliwości towarzyszące tej chorobie.
KIEDY STOSOWAĆ DIETĘ WRZODOWĄ?
Dietę wrzodową należy stosować gdy zostanie zdiagnozowana u nas choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. W przypadku występowania tej chorobie bardzo często wskazane jest stosowanie farmakoterapii lub zabiegi chirurgiczne polegające na usunięciu wrzodów jednakże stosowanie diety także ma tutaj kluczowe znaczenie.
JAK MA WYGLĄDAĆ DIETA W CHOROBIE WRZODOWEJ?
Dieta w okresie leczenia choroby wrzodowej to dieta łatwostrawna z ograniczeniem substancji, które wzmagają wydzielanie żołądkowe oraz jednocześnie ogranicza spożycie błonnika pokarmowego. Jest to o tyle ważne, ponieważ musimy unikać sytuacji, w której chory żołądek zostaje jeszcze obciążony.
Dodatkowo należy dbać o to by zmniejszyć ryzyko rozwoju wrzodów na podłożu H. pyroli, czyli m.in. unikać spożycia nadmiernej ilości soli kuchennej, spożywanie większej ilości owoców oraz warzyw czy rezygnacja z palenia tytoniu. Trzeba pamiętać o tym, że nawet wyleczona H. pyroli stwarza ryzyko ponownego zakażenia. W tym celu trzeba także dbać o swój stan zdrowia np. utrzymywać właściwą higienę ustną, ponieważ płytka nazębna może spowodować ponowne zakażenie tą bakterią.
JAKIE SĄ ZALECENIA W CHOROBIE WRZODOWEJ?
Pamiętajmy o tym, że ścisłe zalecenia dietetyczne związane są ze stanem zdrowia chorego. Jednakże istnieje kilka zaleceń dietetycznej diety wrzodowej, które znajdują zastosowanie u większości chorych. Są to :
- Posiłki spożywaj w spokojnej atmosferze, bez pośpiechu.
- Twoje posiłki nie powinny być ani zbyt gorące – ani zbyt zimne. Spożywaj posiłki i pokarmy w temperaturze pokojowej.
- Twoja dieta uboga musi być w błonnik pokarmowy, produkty ciężkostrawne i ostre przyprawy.
- Unikaj słodyczy i potraw wysoko przetworzonych np. żywności fast- food.
- Zrezygnuj z palenia tytoniu, picia kawy, herbaty oraz alkoholu.
- Posiłki przygotowuj na parze, pieczone w folii/pergaminie lub gotowane. Ewentualnie duszone bez obsmażania.
- Wybieraj tłuszcze roślinne i zwierzęce np. masło, sery, oleje i oliwa i dodawaj je do potraw na zimno.
- Wybieraj młode, soczyste i świeże warzywa. Pozbywaj się z nich pestek, skórek, przecieraj je i gotuj.
- Owoce i warzywa dozwolone są głównie w postaci gotowanej.
- Jeśli masz ochotę na sok – spożywaj go rozcieńczonego z wodą w proporcjach 50:50. Uważaj jedynie na soki pomidorowe i cytrusowe, ponieważ podrażniają żołądek.
- Spożywaj posiłki w regularnych odstępach czasu i niewielkie objętościowo (4-5-6 posiłków dziennie).
- Spulchniaj potrawy poprzez dodawanie do nich m.in. piany z ubitych białek czy rozmiękczonej bułki. Do zaprawiania i zagęszczania zup używaj mleka.
- Spożywaj tylko dozwolone produkty spożywcze na tejże diecie.
- Regularnie kontroluj stan swojego przewodu pokarmowego oraz żołądka. Bądź pod kontrolą lekarza i skonsultuj swoją dietę z dietetykiem.
DIETA WRZODOWA – JADŁOSPIS
Śniadanie: Twarożek przygotowany z 100 g chudego twarogu z 75 g jogurtu naturalnego, z dodatkiem łyżeczki posiekanego szczypiorku. Plus 2 kromki pieczywa pszennego. Do picia: herbatka rumiankowa 250ml.
II Śniadanie: Koktajl na bazie mleka 1,5 % (250 ml) z 1 sztuką banana i 2 sztuk moreli. Dokładnie zmiksowany.
Obiad: Zupa krem z pietruszki na wywarze jarzynowym. Dorsz pieczony w folii z majerankiem. Ziemniaki gotowane z masłem + dodatek marchewki gotowanej z sokiem z cytryny.
Podwieczorek: Mus z jogurtu naturalnego i banana.
Kolacja: Kasza manna na mleku 2% z miodem z dodatkiem musu z gotowanych i przetartych malin.
Zmagasz się z chorobą wrzodową i potrzebujesz specjalistycznej i leczniczej diety, która uwzględni Twoje preferencje smakowe? Z przyjemnością pomogę. Wiele pacjentów zastanawia się ‘’Co mam jeść gdy mam wrzody ‘’ dlatego spotkanie z dietetykiem to świetna okazja do skonsultowania swojego dotychczasowego sposobu żywienia i wprowadzenie koniecznych zmian. Czy dieta w chorobie wrzodowej jest trudna? Wiele pacjentów ma właśnie takie obawy. Jednak zawsze uspokajam moich podopiecznych, że nawet choroba wrzodowa nie jest przeszkodą do spożywania smacznych i ciekawych posiłków.