Jak szybko schudnąć?Przeprowadzone badania naukowe przez Światową Organizacje Zdrowia wykazały, że na świecie co 3 cia osoba zmaga się z problemem nadwagi i otyłości. Jest to jedna z najgroźniejszych i najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych. Nieleczona nadwaga i otyłość prowadzić może do chorób takich jak :
– Cukrzyca (typ II)
– Hiperlipidemie
– Hipercholesterolemie
– Choroby układu krążenia
– Zaburzenia hormonalne
– Nowotwory
– Zaburzenia pracy narządu ruchu
– Zaburzenia immunologiczne
W Polsce problem nadwagi i otyłości dotyka aż 64 % mężczyzn oraz 49 % kobiet. Podczas wizyty u dietetyka nadwagę diagnozuje się wówczas gdy poziom tkanki tłuszczowej przekracza normy fizjologiczne i wskazane dla konkretnego pacjenta. Do oceny zawartości tkanki tłuszczowej w gabinecie dietetycznym używa się medycznego analizatora składu ciała. Dzięki metodzie bioimpendacji elektrycznej wykonać możemy pomiar m.in tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, masy kostnej, wody i analizę segmentalną całego ciała. Oprócz oznaczenia stanu rzeczywistego pozwala nam to wskazać jaki poziom poszczególnych parametrów ciała jest dla nas jak najbardziej wskazany i do jakich wartości będziemy dążyć.
Jakie kroki pomagają nam w procesie zdrowej redukcji masy ciała?
Wyznaczenie celów
Warto określić sobie krótko i długoterminowy cel do, którego chcemy dążyć. Najlepiej jeśli nie będzie to od razu 10, 15 czy 20 kg a mniejsze, równie ważne cele jak wprowadzenie większej ilości warzyw, rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej czy regularnych posiłków.
Szukanie motywacji i wsparcia
Warto poinformować rodzinę i przyjaciół o tym, że zaczynamy się odchudzać, dbać bardziej o swoje posiłki. Pozwoli to na uzyskanie wsparcia od najbliższych i niejednokrotnie słów otuchy. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się do grup dotyczących zdrowego odżywiania na portalach społecznościowych. Jest tam wiele osób takich jak Ty, które wspólnie dążą do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Wymieniać się można przepisami, ćwiczeniami czy pomysłami na zdrowe posiłki.
Właściwy dobór diety
W przypadku diet redukcyjnym kluczowym działaniem jest wyliczenie indywidualnego zapotrzebowania energetycznego i podaży składników odżywczych. Tempo redukcji masy ciała musi być dobrane w oparciu o aktualny stan zdrowia i należną masę ciała. Warto skorzystać w tym wypadku z pomocy dietetyka, który po pierwsze obliczy indywidualne zapotrzebowanie a po drugie przygotuje zbilansowany, zdrowy jadłospis, który zapewni odpowiednią redukcję masy ciała przy jednoczesnym właściwym odżywieniu organizmu.
Kontrolowanie składu ciała
Warto korzystać z wizyt kontrolnych w gabinecie dietetycznym, ponieważ ważenie się na domowej wadze w przypadku diet odchudzających nie zdaje egzaminu. Gdy zapewniona jest podaż m.in. pełnowartościowego białka masa mięśniowa będzie wzrastać przy jednoczesnym spadku tkanki tłuszczowej. Tylko dokładna analiza składu ciała jest w stanie określić proporcje organizmu.
Zadbanie o odpowiedni poziom nawodnienia
Warto wypijać codziennie co najmniej 1,5 litra wody mineralnej / źródlanej. Dzięki odpowiedniej podaży płynów nawadniamy organizm oraz rzadziej odczuwamy głód.
Wprowadzenie regularności posiłków
Warto przyzwyczaić organizm do stałych pór posiłków. Pozwala to na wyeliminowanie napadów głodu. Dodatkowo planowanie posiłków chroni przez zakupem niewskazanych produktów spożywczych.
Korzystanie z regularnej aktywności fizycznej
Dieta to nieodmiennie 70 % sukcesu. Odpowiednio dobrany jadłospis pozwoli na zadowalające efekty odchudzania jednakże warto włączyć również codzienną aktywność fizyczną. Warto wybrać swoją ulubioną aktywność np. basen, jazda na rowerze czy spacery. Regularne uprawianie sportu przyśpiesza tempo odchudzanie, wzmacnia cały organizm oraz zapewnia jego właściwe dotlenienie.
POMOGĘ CI! NAPISZ!
Jeśli szukasz dietetyka, który skomponuje dla Ciebie zdrowy, bogaty w witaminy i mikroelementy jadłospis redukcyjny – zapraszam do kontaktu. W moim gabinecie nie ma miejsca na żadne restrykcyjne i głodówkowe diety. Skomponowane przeze mnie jadłospisy zapewniają wszelkie potrzeby organizmu i wspierają jego właściwe funkcjonowanie.