Na czym smażyć? Smażenie wciąż pozostaje jedną z najpopularniejszych metod obróbki termicznej żywności. Smażymy wszystko : począwszy od ryb i mięs, przez warzywa, a nawet na owocach kończąc. Wybór tłuszczy do smażenia wciąż rośnie i wybranie tego najlepszego może przysparzać nie lata trudności. Pamiętajmy również o tym, że o procesie smażenia nie tylko decyduje rodzaj tłuszczu jakiego używamy, ale także rodzaj produktu, który smażymy a także np. przyprawy, które dodaliśmy i temperatura. Jednakże do rodzajów tłuszczów wracając musimy zadać sobie pytanie :
KTÓRY TŁUSZCZ BĘDZIE NAJLEPSZY?
Najlepszy tłuszcz, który będzie służył nam do przygotowania zdrowych posiłków powinien charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami :
- Odpowiedni skład – warto sięgać po oleje pełne jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które odporne będą na działanie wysokich temperatur.
- Wysoki punkt dymienia – tzw. wysoki próg temperatury. Oznacza to moment, w którym tłuszcz pod wpływem temperatury zaczyna się palić. Im wyższy punkt dymienia – tym olej jest lepszy. Niekorzystne w tym przypadku są np. smalec, olej kokosowy.
- Tłuszcz używany jednokrotnie – nie powinno używać się olejów i innych tłuszczów do wielokrotnego smażenia, ponieważ ich ponowne użycie powoduje powstawanie szkodliwych dla naszego zdrowia związków. Niejednokrotnie podczas podgrzewania ponownego oleju powstają niezdrowe tłuszcze nasycone trans.
- Są tłuszczami rafinowanymi – posiadają takie same właściwości co tłuszcze nierafinowane, a pozbawione są szkodliwych substancji.
- Bogaty w polifenole oraz witaminy z grupy E.
- Posiadać w swoim składzie jak najmniej cholesterolu.
DLACZEGO SMAŻENIE NA NIEWŁAŚCIWYM TŁUSZCZU JEST GROŹNE?
Niewłaściwy sposób smażenia negatywnie wpływać może na nasze zdrowie. Smażenie np. w zbyt wysokiej temperaturze powoduje rozpad tłuszczu do wolnych kwasów tłuszczowych oraz glicerolu, które w konsekwencji ulegają przemianie w szkodliwe dla naszego zdrowia akroleiny, ketony i aldehydy o działaniu mutagennym. Gdy smażymy produkt, który posiada w swoim składzie białka oraz węglowodany powstają również niezdrowy akrylamid. Głębokie i długotrwałe smażenie w głębokim oleju powoduje jego utlenianie a w konsekwencji sprzyjać może powstawaniu nadwagi, otyłości i chorób układu krążenia.
NA CZYM WIĘC SMAŻYĆ?
Podsumowując informację z górnej części artykułu możemy stwierdzić, że sięgając po tłuszcz do smażenia musimy wybrać taki, który ubogi będzie w wielonienascyone kwasy tłuszczowe oraz cholesterol, bogaty w jednoniesycone kwasy tłuszczowe oraz bogaty będzie w antyoksydanty.
Dobrym wyborem do procesu smażenia będzie więc olej oliwny, olej z awokado, olej rzepakowy oraz słonecznikowy. Niekoniecznie dobrym rozwiązaniem jest natomiast smażenie na oleju kokosowym, maśle czy smalcu.
Pamiętajmy jednak o tym, że smażenie nie jest najbardziej zalecaną metodą obróbki termicznej potraw. Zdecydowanie bardziej polecam inne metody kulinarne jak grillowanie, pieczenie, gotowanie, gotowanie na parze, które charakteryzują się lepszym wpływem na funkcjonowanie naszego organizmu. Masz pytania? Napisz do mnie