Objawy niedoczynność tarczycy?
Niedoczynność tarczycy jest chorobą, w której tarczyca produkuje za mało hormonów w porównaniu do fizjologicznych potrzeb organizmu. Do najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy zalicza się :
- Chorobę Hashimoto,
- Skutek leczenia jodem promieniotwórczym,
- Stan po operacyjnym leczeniu tarczycy.
Niedoczynność tarczycy jest najczęstszą chorobą tarczycy występująca w Polsce. Średnio dotyka 5 % kobiet w Polsce oraz 1 % mężczyzn. Chociaż choroba ta najczęściej występuje u osób dorosłych to cierpią również na nią osoby starsze i dzieci. W przypadku niedoczynności tarczycy związanej z chorobą Hashimoto często uwarunkowana jest ona genetycznie.
Jakie są objawy niedoczynności tarczycy? Co robić?
Gdy zauważamy u siebie kilka lub większość objawów niedoczynności tarczycy warto w pierwszej kolejności udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego zlecone zostanie badanie stężenia TSH w surowicy krwi. Rozpoznanie niedoczynności tarczycy jest szczególnie ważne u osób z obciążanym wywiadem rodzinnym chorobą Hashimoto a także u kobiet, które planują zajście w ciąże, ponieważ nieprawidłowe działanie tarczycy stwarza szereg zagrożeń zarówno dla dziecka jak i matki.
Leczenie niedoczynności tarczycy
Leczenie niedoczynności tarczycy polega na regularnym stosowaniu farmakoterapii. Stosuje się preparaty lewotyroksyny, która ma takie samo fizjologiczne działanie jak naturalne hormony tarczycy. Regularne stosowanie leków prowadzi do unormowania stężenia TSH w surowicy krwi i unormowania się działania całego organizmu.
Dieta a niedoczynność tarczycy
Leczenie niedoczynności tarczycy polega głównie na farmakoterapii jednak odpowiednia dieta wspomaga właściwe funkcjonowanie organizmu. Wiele składników mineralnych oraz witamin warunkuje prawidłowe działanie gruczołu tarczycy i biorą udział w przemianach enzymatycznych potrzebnych do metabolizmu hormonów tarczycy.
Składniki pokarmowe, na które należy zwrócić uwagę w codziennej diecie osób cierpiących na niedoczynność tarczycy :
- Jod
- Żelazo
- Selen
- Cynk
- Witamina D3
Pamiętajmy, że w doborze odpowiednio zbilansowanej diecie, która wspierać będzie działanie chorego narządu może pomóc wykwalifikowany dietetyk. Warto udać się do takiego specjalisty gdy podejrzewamy, że nasza dieta nie do końca pokrywa nasze całkowite zapotrzebowanie szczególnie na tak ważne w tej chorobie witaminy i składniki mineralne.
Masz problem z niedoczynnością tarczycy?
Zapraszam do mojego gabinetu, specjalizuję się w dietetyce klinicznej. Chętnie poprawię Twój komfort życia, a przede wszystkim zdrowie.
SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ