Podagra to inna nazwa choroby dna moczanowa, artretyzm, skaza moczanowa – wcześniej nazywana była chorobą bogatych ludzi. Obecnie dotyka głównie mężczyzn w średnim wieku, ale cierpią na nią również kobiety. Jest to choroba stawów, w której ogromne znaczenie odgrywa właściwa dieta.
Co to jest podagra? Dna moczanowa – co to za choroba?
Dna moczanowa nazywana jest podagrą gdy dotyka dużych paluchów stóp. Jest to przewlekłe i bardzo bolesne, uciążliwe zapalenie stawów. Zazwyczaj po ataku dny następuje długa przerwa w odczuwaniu dolegliwości, ale choroba należy do tego rodzaju chorób, które lubią powracać. Zazwyczaj podagra atakuje staw śródstopno – paliczkowy, ale odkładanie się kwasu moczowego w postaci moczanów następować może także w innych miejscach np. w postaci kamieni nerkowych. Krystalizacja moczanów poprzedza bolesny atak dny. Kwas moczowy krystalizuje się z powodu braku ujścia i odkłada się w mięśniach, tkankach i ścięgnach. Miejsca, w których odkładają się moczany stają się dla pacjentów bardzo bolesne, dokuczliwe i charakterystycznie obrzęknięte.
Podagra- objawy. Jak rozpoznać podagrę?
Stopień nasilenia objawów jest kwestią indywidualną i może być różny w zależności od ataku. Jak wyżej zostało wspomniane atak dny – podagry może wystąpić raz a następnie drugi, trzeci i tak dalej. Podagra jest dolegliwością nawracającą. Co jest ważne w przypadku tej choroby – objawy nasilać mogą nasilać w nocy w związku ze zwiększeniem temperatury ciała i z zagęszczeniem moczu.
Do głównych objawów podagry należą :
- Zapalenie stawów – m.in. paliczków, stawów skokowych, nadgarstka.
- Ból stawów.
- Zmęczenie.
- Osłabienie.
- Gorączka.
Choroba podagra składa się z kilku etapów w związku z tym, że pomiędzy atakami pacjenci często mogą nie odczuwać żadnych dolegliwości. Jednakże pomimo dobrego samopoczucia pomiędzy atakami dieta ma ogromne znaczenie – zarówno jak np. farmakoterapia, ponieważ w przypadku nie leczenia (lub leczenia niewłaściwego) tej choroby kolejne ataki mogą być cięższe i bardziej bolesne.
Etapu podagry to:
- okresy międzynapadowe;
- ostre napady zapalenia stawów;
- okres bezobjawowej hiperurykemii;
- dnę przewlekłą (zaawansowaną).
Gdy zauważamy u siebie niepokojące objawy, bierzemy leki, które utrudniają wydalanie kwasu moczowego z organizmu lub mamy obciążony wywiad rodzinny skonsultujmy się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania.
Jak wykrywa się podagrę? Podagra – badania.
Tak jak inne jednostki chorobowe podagrę należy diagnozować u lekarza. Aby została ona trafnie zdiagnozowana należy odróżnić ją od innych chorób stawów. Można to zrobić np. poprzez oznaczenie poziomu kwasu moczowego w surowicy krwi. Częstą i bardzo skuteczną praktyką jest także oznaczenie dobowego wydalania kwasu moczowego. Zazwyczaj podwyższony poziom kwasu moczowego (ponad 7) wskazuję na podagrę jednakże wiele pacjentów nawet podczas napadu dny może mieć prawidłowe stężenie kwasu moczowego. Lekarz może także zalecić badanie płynu stawowego, który pomaga odróżnić podagrę od ataków dny rzekomej. W diagnostyce podagry stosuje się także badania rtg.
Jakie są przyczyny podagry?
Większy poziom kwasu moczowego w surowicy (podagra, dna moczanowa) może występować na skutek:
- Zaburzonej pracy nerek – zmniejszone wydalanie kwasu moczowego z organizmu.
- Stosowania nieprawidłowej diety – spożywanie nadmiernej ilości produktów bogatych w związki purynowe.
- Obciążonego wywiadu rodzinnego – przypadki podagry w rodzinie.
- Stosowanie leków, które osłabiają wydalanie kwasu moczowego.
- Nadwagi i otyłości.
- Choroby wieńcowej.
- Cukrzycy.
- Zaburzeń profilu cholesterolowego.
- Nadciśnienia tętniczego.
Podagra – leczenie
Podstawą leczenia podagry/ dny moczanowej jest zmiana stylu życia i sposobu odżywiania.
Leczenie podagry ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych pacjenta, zmniejszenie stężenia kwasu moczowego i zapobieganie wystąpienia ataków dny moczanowej w przyszłości.
U osób cierpiących na podagrę stosuję się farmakoterapię oraz dietę – jadłospis ubogi w związku purynowe, które sprzyjają powstawaniu kryształów moczanów. Dieta jest kwestią bardzo ważną, ponieważ związki purynowe występują dość powszechnie w żywności.
Kluczowe jest także odpowiednie nawodnienie – picie wody – szczególnie podczas ataku dny nawet 3 litry wody, ponieważ wspiera to wypłukiwaniu nadmiernej ilości moczanów z organizmu.
Podagra – jakie produkty wykluczyć?
U osób cierpiących na podagrę / dnę moczanową koniecznie jest jak najszybsze wprowadzenie odpowiedniej diety. W diecie ubogopurynowej wykluczeniu podlegają produkty takie jak :
- drożdże
- podroby
- dziczyzna
- wyciągiz kości;
- ryby morskie takich jak sardynki, śledzie czy szproty;
- grzyby;
- szpinak;
- warzywa strączkowych;
- kawa i herbaty;
- kakao.
Podagra – a styl życia
Ograniczenie produktów wzmagających chorobę przynosi doskonałe efekty. W przypadku małej skuteczności diety dopiero wtedy wprowadza się leczenie farmakologiczne. Zadaniem farmakoterapii jest głównie zmniejszanie bólu i dyskomfortu pacjenta związanego z bólem zajętych stawów. Gdy choroba rozwija się wprowadza się leki obniżające stężenie kwasu moczowego we krwi.
Podstawą modyfikacji diety jest przede wszystkim odpowiednia podaż płynów, ponieważ pomaga to wydalać z organizmu kwas moczowy. Wprowadza się także optymalną, zbilansowana dietę obfitującą w nabiał i warzywa. Ograniczeniu poddaje się mięsa i produkty mięsne.
Kluczowym jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, ponieważ zarówno nadmiar jak i niedobór masy ciała wpływać mogą na rozwój choroby. Zaleca się również uprawianie regularnej aktywności fizycznej, ponieważ pomaga to utrzymać stawy w dobrej kondycji.
W doborze odpowiedniej diety z ograniczeniem kwasu moczowego, która zapewniać będzie podaż wszelkich niezbędnych witamin i składników pokarmowych pomóc może dietetyk. Pamiętajmy, że w przypadku dny moczanowej i hiperurykemii zdrowa, odpowiednia dieta jest podstawą leczenia i przynosi fantastyczne rezultaty.
Potrzebujesz diety, ponieważ cierpisz na podagrę? Podejrzewasz u siebie dnę moczanową? Zapraszam do kontaktu – chętnie pomogę.