Witamina D słusznie kojarzyć się może nam ze słońcem oraz z popularnymi jogurtami i reklamowaniu ich wzmacnianiem kości. Owszem swoim działaniem wspiera prawidłową mineralizację kości jednakże posiada jeszcze szereg działań. Wpływa na działanie układu sercowo – naczyniowego, układu odpornościowego oraz na działanie mięśni. Przeprowadzone badania naukowe wykazały, że wykazuje działanie przeciwnowotworowe oraz co jest ciekawe pacjenci z niedoborem witaminy D dwukrotnie częściej zarażają się koronoawirusem. Niestety w Polsce ze względu na położenie geograficzne większość ludzi ma niedobór tejże witaminy słońca.
Jaka jest rola witaminy D w naszym organizmie?
- Odpowiednia podaż witaminy D i jej właściwe stężenie zapobiega chorobom układu krążenia, cukrzycy, chorobie Alzahaimera, niewydolności wątroby, chorobom nerek.
- Wspiera działanie ośrodkowego układu nerwowego.
- Korzystna w leczeniu łuszczycy.
- Wykazuje działanie profilaktyczne, przeciwnowotworowe.
- Zapobiega depresji.
- Warunkuje prawidłową mineralizację kości.
Dlaczego musimy ją suplementować?
W lecie synteza skórna witaminy D jest ograniczona, ponieważ często stosowane są kosmetyki z filtrami UV. Dodatkowo ekspozycji na słońce unikają kobiety w ciąży i osoby starsze. W okresie jesienno – zimowym gdy liczba słonecznych dni jest mniejsza – również synteza tej witaminy jest zmniejszona. W związku ważna jest jej suplementacja. W aptekach można znaleźć preparaty witaminy D z dodatkiem witaminy K, która wspiera nasze kości. Odpowiednia profilaktyka i podawanie dawek witaminy D jest szczególnie istotne u kobiet ciężarnych, noworodków i dzieci, których szkielet stale się rozwija.
Objawy niedoboru witaminy D
Objawy niedoboru witaminy słońca mogą występować u osób, które np. nie spożywają wystarczającej ilości pokarmów będących prekursorami witaminy D, czy u osób, które cierpią na choroby powodujące obniżone wchłanianie. Niedobór witaminy D ściśle związany jest z wiekiem, ponieważ zaobserwowano niższe jej stężenie u osób powyżej 65 roku życia.
Niedobór witaminy D u dzieci powoduje występowanie krzywicy niedoborowej, a u osób dorosłych do osteomalacji czyli do procesu rozmiękczania kości.
Do innych objawów niedoboru należą również m.in. :
- Zanik mięśni,
- Obniżenie siły mięśniowej,
- Zahamowanie perystaltyki jelit
Źródła witaminy D w pożywieniu :
Dieta powinna pokrywać około 20 % dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę D, reszta czyli 80 % powinna pochodzić z syntezy skórnej. Najlepszym pokarmowym źródłem tej witaminy są tłuste ryby morskie np. makrela, śledź, łosoś. Dobrą zawartością cieszą się również przetwory mleczne, jaja ( ze względu na żółtko), grzyby.
Kontrolujmy okresowo poziom witaminy D w naszym organizmie poprzez korzystanie z badań laboratoryjnych, w okresie między wrześniem a kwietniem stosujmy suplementację jednakże starajmy się nie przekraczać zalecanej dawki. Zbyt duża podaż witaminy D może powodować zwiększonym stężeniem wapnia, występowaniem kamicy nerkowej, czy chorób trzustki. Rozważnie korzystajmy z kremów z filtrem i nie zapominajmy o rybach w codziennej diecie.