ZDROWE ODCHUDZANIE – Odchudzanie – inaczej utrata kilogramów przebiegająca zazwyczaj celowo i zaplanowanie. Zazwyczaj przeciętna osoba zaczyna w swoim życiu proces odchudzania gdy za swój nowy cel obiera chudszą, bardziej smukłą sylwetkę. Jednakże czy odchudzaniem możemy zrobić sobie krzywdę? Czy odchudzanie jest szkodliwe? Zachęcam do zapoznania się z paroma informacjami poniżej, które rozwiążą całe wątpliwości.
Jak przebiega odchudzanie?
Zazwyczaj sam proces odchudzania zaczyna się od określenia sobie celu ile właściwie kilogramów chcielibyśmy zgubić. Zawsze w tym miejscu zachęcam swoich pacjentów aby cel, który sobie zakładają był rzeczywisty i realny. Zdecydowanie lepiej sprawdzają małe cele, krok po kroku aniżeli wyznaczenie sobie za cel utratę dwu cyfrowej liczby kilogramów już na samym początku. Jak zacząć się odchudzać? Należy poznać swoje indywidualne zapotrzebowanie energetyczne, najlepiej w gabinecie dietetyka, bowiem najlepszą ku temu metodą jest ocena zapotrzebowania na podstawie bioimpendacji a nie na podstawie wzorów do wyliczeń. Później należy ustalić sobie zdrowy deficyt energetyczny, który zaprowadzi nas do nowej, szczupłej sylwetki. Co to jest deficyt energetyczny? To mniejsza liczba kilokalorii niż nasza całkowita przemiana materii, która utrzymuje stałą masę ciała. Kolokwialnie rzecz biorąc to jedzenie mniej kilokalorii aniżeli nasz organizm zużywa w tak zwanym zerze energetycznym.
CZEGO NIE ROBIĆ PODCZAS ODCHUDZANIA – NAJCZĘSTSZE BŁĘDY
Wbrew pozorom proces odchudzania nie należy do rzeczy najłatwiejszych, ponieważ poprzez nieumiejętne jego stosowanie można mocno osłabić nasz organizm i wpędzić się w m.in. niedobory żywieniowe. Zdrowe odchudzanie – takie, które będzie dla nas bezpieczne, trwałe i skuteczne – najlepiej prowadzić pod okiem dietetyka, który na każdy etapie odchudzania będzie miał kontrole nad wszystkimi procesami, które zachodzą w naszym ciele. Do najczęściej popełnianych błędów podczas odchudzania należą:
- Jedzenie znikomej ilości kalorii.
Wciąż z przerażeniem obserwuje trend spożywania dziennie 1000, 1200, 1300 kcal. Przestrzegam jednak wszystkich przed stosowaniem tak niskoenergetycznych diet, bowiem doprowadzają one do szybkiego wyniszczenia organizmu i zużywają się niezbędne w naszym ciele substraty energetyczne. Diety o tak niskiej podaży kalorii dodatkowo zgubnie prowadzą do bardzo szybkiego efektu jo-jo.
- Unikanie poszczególnych produktów/grup produktów bez wskazania medycznego.
Dieta bezglutenowa, bezmleczna, bez laktozy – coraz częściej wybierana przez osoby zdrowe, które nie mają potrzeby eliminacji tych grup produktów ze swojego jadłospisu. Pamiętajmy, że diety eliminacyjne powstały z myślą o osobach, które koniecznie muszą eliminować dany składnik ze swojej diety ze względu na np. występującą nietolerancję czy alergię pokarmową. Nie ma konieczności eliminowania żadnych grup produktów u osób zdrowych, które nie posiadają trudności ze strawnością różnorodnych pokarmów.
- Całkowite wykluczenie słodyczy, przekąsek na samym początku diety.
Oczywiście jako dietetyk absolutnie nie mam nic przeciwko eliminacji/ ograniczeniu słodyczy i przekąsek. Jednakże jeśli do tej pory w Twoim życiu było dość dużo łakoci, całkowita rezygnacja z nich (natychmiastowa) prawdopodobnie zaprowadzi Cię do mimowolnego jedzenia ich spowrotem. Warto pamiętać o tym, że przyzwyczajenie się do nowych, zdrowszych nawyków trwa 3 miesiące (udowodnione naukowo) i dajmy sobie na to czas by odzwyczaić się od nie zdrowszych nawyków, które były z nami dotychczas. W zamian za całkowite opróżnienie mieszkania ze słodyczy i zaciskania zębów na ich widok – zdecydowanie lepszym pomysłem jest stopniowe ograniczenie ich spożywania -np. pozwalanie sobie na nie w formie deseru po obiedzie w weekend.
- Zasada 100 % albo nic
Wiele moich pacjentów często rezygnuje z diety gdy zdarzył im się mały ‘’ grzeszek’’ w postaci chociażby ciasta na urodzinach mamy, czy porcji lodów w weekend. Zawsze wtedy powtarzam moim pacjentom, że najlepsza zasadą jaką należy się kierować – jest zasada 80/20. Czyli to, że 80 % naszej codzienności wypełniają produkty mocno przemyślane, zdrowe i pełnowartościowe – a pozostałe 20% to przyjemności, z których nie warto rezygnować. Nawet podczas odchudzania i skrupulatnego dążenia do szczupłej sylwetki – całkowicie w porządku są drobne przyjemności, które pozwalają nam wytrwać w diecie.
Takich małych potyczek, które czyhają na nas podczas zdrowe odchudzania jest wiele, ale warto pamiętać o tym, że mimo to, że czasem ta droga nie jest łatwa – efekty, które czekają na samym końcu warte są tej ciężkiej pracy.
Jak wygląda więc zdrowe odchudzanie?
Zdrowe odchudzanie to nic innego jak jedzenie tego co nam smakuje, tego co lubimy i to co sprawia nam przyjemność, ale w zdrowszej, mniej energetycznej wersji. Zawsze powtarzam moim pacjentom, że zdrowe odchudzanie to droga prowadząca do szczupłej sylwetki z jak najmniejszą ilością trudów. Jeśli odchudzasz się czy to sam/ sama czy z pomocą dietetyka upewnij się, że Twoje odchudzanie :
- Jest dla Ciebie przyjemne, posiłki są zróżnicowane i smaczne.
- Nie chodzisz na diecie głodny/ głodna i obsesyjnie nie myślisz o jedzeniu.
- Nie nudzi Cię i nie jest monotonne.
- Zapewnia Ci podaż wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych.
- Jest bogate w sezonowe produkty – szczególnie najzdrowsze w danym okresie owoce oraz warzywa.
- Cieszy Cię i odnajdujesz radość w eksplorowaniu nowinek dietetycznych, które chętnie zobaczysz w swojej kuchni.
Potrzebujesz diety dzięki, której skutecznie, z łatwością i przyjemnie schudniesz? Diety, która będzie dla Ciebie smaczna i sycąca a mimo to uzyskasz wymarzony spadek liczby kilogramów? Zapraszam do kontaktu. Z moją pomocą wiele pacjentów na stałe zmieniło swoje nawyki żywieniowe i cieszą się nowym, zdrowszym ciałem i zaraziłam ich smykałką i miłością do dietetyki.