Dieta jajeczna jest jedną z najchętniej wybieranych diet, a dlaczego ? Po pierwsze dlatego, że dzięki jej stosowaniu szybko można pozbyć się nadprogramowych kilogramów, oraz dlatego, że jaja to prawdziwe super-foods. Dostarczają one bowiem naszemu organizmowi wiele wartościowych składników odżywczych – przede wszystkim pełnowartościowego białka. Owszem demonizowane bywają przez dużą zawartość cholesterolu w żółtku, ale nie zapominajmy o zawartych w nich drogocennych składnikach pokarmowych. Oprócz ww. białka dostarczają one szereg aminokwasów egzogennych – czyli tych, których nasz organizm nie potrafi wyprodukować.
DIETA JAJECZNA NA CZYM POLEGA?
Jak sama nazwa wskazuje dieta jajeczna polega na opieraniu codziennego jadłospisu na spożywaniu jajek. Dieta trwa 14 dni i schudnąć można na niej nawet do 10 kilogramów. Oprócz nich dopuszczalne jest spożycie chudego mięsa, ryb, warzyw nieskrobiowych (zalecane są zielone) i niektórych owoców — np. grejpfruta czy pomarańczy. Wielu specjalistów uznaje także krótsze okresy stosowania tej diety – 3, 5 lub 7 dni, ale prawidłowo powinna ona trwać zalecane 2 tygodnie. Pomimo tego, że dozwolone są inne produkty jak mięso czy pomarańcze to liczba i sposób przygotowania jaj są ściśle narzucone. Powinniśmy spożywać 6 jajek dziennie, tylko w postaci gotowanej. Pamiętajmy o tym by jaja nie gotować dłużej niż 10 minut – by zapobiec utracie poprzez długie gotowanie cennych wartości odżywczych. Podczas stosowania diety jajecznej musimy wypijać także co najmniej 3 litrów płynów dziennie aby przyśpieszyć proces wypłukiwania toksyn z organizmu.
ODMIANY DIETY JAJECZNEJ
Istnieje kilka odmian diety jajecznej i pomimo tego, że każda z nich opiera się głównie na spożywaniu jaj – różnić się może dodatkami do diety.
- Dieta jajeczna – tradycyjna
W tradycyjnej diecie jajecznej można jeść białko też z innych źródeł. Tradycyjna dieta jajeczna jest najpopularniejszą wersją. Jest podobna do innych diet o wysokiej zawartości białka i zmniejszonym spożyciu węglowodanów.
Oprócz jajek można jeść chude białko, warzywa o niskiej zawartości węglowodanów, takie jak jarmuż, brokuły i szpinak, owoce (zwykle 1-2 porcje dziennie). Nie wolno jeść produktów o wysokiej zawartości węglowodanówtakich jak : jak makaron, chleb i ryż.
- Dieta jajeczna – grejpfrutowa
W tym planie posiłków należy przestrzegać tych samych wytycznych dotyczących niskiego poziomu węglowodanów i białka jak powyżej. W każdym posiłku je się także połowę grejpfruta.
- Dieta jajeczna – ekstremalna
Ta wersja pozwala tylko na jajka i wodę w każdym posiłku. Jest to dieta bardzo restrykcyjna i prawdopodobnie dla większości osób trudna do przestrzegania przez dłuższy czas. Spożywanie jednego rodzaju żywności nie jest bezpiecznym sposobem na redukcję masy ciała , ponieważ może prowadzić do niedoborów żywieniowych.
DIETA JAJECZNA – CZY JEST BEZPIECZNA?
Tak jak wcześniej wspomniałam jaja cenione są ze względu na zawartość cennych składników pokarmowych i ich spożywanie może nieść szereg prozdrowotnych właściwości. Niewątpliwą zaleta ich spożywania jest fakt, że jaja są świetnym źródłem aminokwasów, które musimy dostarczać wraz z dietą oraz pełnowartościowego białka. Jednakże istnieje także kilka przeciwskazań do stosowania tej diety. Spożywanie takich ilości jaj niewskazane jest u osób z ryzykiem chorób sercowo naczyniowym ze względu na to, że żółtko jaja zawiera dość sporo cholesterolu. Dodatkowo dieta jajeczna jest dietą monotonną i jej długotrwałe stosowanie może skutkować występowaniem niedoborów pokarmowych. Wielu pacjentów stosujących tą dietę skarżyło się na złe samopoczucie, problemy z koncentracją czy omdlenie. Spowodowane to może być spożywaniem zbyt małej ilości kalorii względem naszego zapotrzebowania energetycznego.
Pamiętajmy, że stosowanie jakiejkolwiek diety najlepiej skonsultować z dietetykiem, który ocenić może czy dana dieta będzie dla nas bezpieczna w stosowaniu.