Dieta low fodmap – Ostatnimi czasy zainteresowanie dietą lowfodmap sukcesywnie rośnie. Jest to związane z tym, że coraz większą uwagę przykuwa się do nieswoistych chorób zapalnych jelit m.in. SIBO, w którym zastosowanie znajduje właśnie dieta low fodmap. W porównaniu do jeszcze kilku lat wstecz – choroby jelit są coraz skuteczniej diagnozowane i leczone. U pacjentów, którzy cierpią na zespół przerostu bakteryjnego dieta low fodmap może przynieść bardzo zadowolajace efekty. W połączeniu z farmakoterapią przynosi pacjentom ulgę i zmniejsza dolegliwości chorobowe.
Co to jest Sibo?
SIBO to patologiczna sytuacja w naszych jelitach, w której występuje przerost bakteryjny. Bakterie bytujące w jelitach namnażają się zbyt mocno i mogą występować ich nietypowe rodzaje. Szacuje się, że na Sibo cierpieć może od 2 do niemalże 25% dorosłych osób. Chorobę te bardzo często diagnozuje się u osób, które uprzednio stwierdzone miały zespół jelita drażliwego. Bakterie probiotyczne są niezbędne dla funkcjonowania całego organizmu, ale w przypadku ich nadmiernej ilości może powodować do szereg nieprzyjemnych objawów. Objawy Sibo są bardzo podobne do objawów IBS i mogą być o różnym nasileniu, ale zawsze dotyczą przewodu pokarmowego. Do najczęściej występujących należą m.in:
- Uczucie przelewania,
- Biegunki,
- Bóle brzucha,
- Resztki pokarmu i śluz w kale,
- Wzdęcia,
- Problemy trawienne,
- Gazy.
Dieta low fodmap i skutecznie prowadzona farmakoterapia pozwalają nawet całkowicie wykluczyć te objawy.
Co to jest dieta low-fodmap? Zasady diety low fodmap.
Fodmap to skrót od angielskich słów, które oznaczają węglowodany, które z łatwością fermentują w naszych jelitach. Jak sama nazwa wskazuje dieta low fodmap będzie niemalże całkowicie wykluczała spożycie produktów, które mają dokładnie takie działanie na nasz organizm. Do fodmapów zaliczamy laktozę, galaktozę, fruktany, galaktyny i poliole, które dość często występują w żywności. Dlatego jeśli chcemy by nasza dieta low fodmap była skuteczna i pomogła nam w walce z chorobą – warto skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka klinicznego. U osób zdrowych produkty z dużą zawartością fodmapów nie będą powodowały żadnych dolegliwości jednakże u osób, które zmagają się z nieswoitstymi, zapalnymi chorobami jelit składniki te mogą powodować występowanie kluczowych objawów.
Dieta low fodmap składa się z trzech etapów i jak można się domyślić przebiega ona od najbardziej restrykcyjnego z dużym wykluczeniem produktów z dużą zawartością fodmap – a kończy na etapie, w którym stopniowo i spokojnie wprowadza się mniej dozwolone produkty.
Etapy diety lowfodmap :
Etap 1: Ograniczenie produktów z dużą zawartością fodmap.
Z diety wyklucza się jak to tylko możliwe produkty obfitujące w lowfodmap. Zamiast tego codzienny jadłospis komponuje się w oparciu o produkty z niską zawartością fodmapów. Trwa zazwyczaj od 2 do 6 tygidni.
Etap 2: Łagodne wprowadzenie produktów z zawartością fodmap.
Stopniowe ponowne włączanie do diety produktów z zawartością fodmap. Nie należy jednak robić tego gwałtowanie. Zaleca się wprowadzanie ‘’zakazanego’’ produkty jednego raz na 3 dni. Uwaga! Kluczowe jest przy tym dokładne obserwowanie swojego organizmu i jego reakcji na rozszerzanie diety. Trwa zazwyczaj 8-12 tygodni.
Etap 3: Spersonalizowanie indywidualnej diety.
Długofalowe stosownie diety w oparciu o produkty, które w wyniku samoobserwacji zostały ocenione jako te, które są bezpieczne i nie powodują dolegliwości. Produkty ‘’zakazane’’ dalej można wprowadzać stopniowo, ponieważ ich tolerowanie może ulegać zmianie. Trzeci etap diety jest zalecany jako ten stosowany na dłuższy, stały okres czasu.
Warto dodać tutaj, że kluczem do odpowiedniego stosowania diety lowfodmap jest prowadzenie jej pod okiem dietetyka. Dzięki czemu zyskujemy pewność, że na pewno jest ona dietą low fodmap i przy tym jest dla nas w pełni wartościowa i odżywcza.
Czy dieta low fodmap jest skuteczna?
Pamiętajmy o tym, że stopień zaawansowania choroby jak i reakcji organizmu na wprowadzone leczenie jest indywidualny. U większości chorych, którzy są pod okiem lekarza i stosują należne leczenie – w połączeniu z dietą obserwuje się świetne wyniki. Pacjenci zgłaszają, że ich dolegliwości zmniejszają się a nawet znikają. Jednakże pamiętajmy o tym, że oprócz diety ważne jest stosowanie leków m.in. antybiotyków, które będą zmniejszały ilość bakterii, które namnażają się w jelitach. Dieta low fodmap jest dietą eliminacyjną więc aby uniknąć występowania niedoborów żywieniowych warto współpracować z dietetykiem klinicznym.
Przepisy low fodmap
Wytrawne placuszki z kaszy jaglanej
Składniki:
- Kasza jaglana – 50 g
- Olej rzepakowy – 10 g
- Papryka czerwona – ½ sztuki
- Papryka żółta – ¼ sztuki
- Natka pietruszki – 2 łyżeczki
- Papryka w proszku, pieprz czarny – szczypta
- 1 jajo
Sposób przygotowania:
Kaszę jaglaną opłukać pod zimną bieżącą wodą, następnie przelać wrzątkiem i gotować w 1,5 szklanki wody z dodatkiem łyżeczki soli i jednej łyżki oleju rzepakowego. Na patelni rozgrzać olej, dodać pokrojoną w kostkę paprykę. W misce wymieszać przestudzoną kaszę, paprykę z cebulą, jajko, natkę i przyprawy. Formować kotleciki i smażyć na patelni, którą używaliśmy wcześniej.
Piernikowy ryż na mleku
Składniki:
- 1 mandarynka
- 230 ml mleka bez laktozy
- 15 g orzechów laskowych
- Łyżeczka przyprawy do piernika
- 30 g ryżu białego
- Łyżeczka syropu klonowego
Ryż ugotować na mleku pod przykryciem do miękkości. Do ugotowanego ryżu dodać syrop klonowy (mozna pominac lub dodac slodzik, ktory nie konczy się na ”ol” np stewia. Dodać posiekane orzechy, odrobinę przyprawy do piernika i wymieszac. Na koniec dodać pokrojoną madarynkę.
Potrzebujesz bezpiecznej dla Ciebie i Twoich jelit diety low fodmap? Chciałbyś pozbyć się męczących dolegliwości? Zapraszam do współpracy. Dietę low fodmap bezpiecznie można stosować także w przypadku występowania innych chorób współtowarzyszących.