Dieta wegańska jest odmianą diety wegetariańskiej, która polega na wykluczeniu z diety produktów pochodzenia zwierzęcego jak nabiał, mięso, ryby, jaja. Czy pomimo tego dieta wegańska może być zdrowa i pełnowartościowa? Oczywiście, że tak. Dlaczego coraz więcej osób świadomie dietę wegańską ? Powodów może być naprawdę wiele. Począwszy od troski o środowisko i zwierzęta na aspektach zdrowotnych kończąc.
Dieta wegańska na czym polega?
Dieta wegańska polega na wykluczeniu z codziennego jadłospisu wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak np. mleko, jaja, nabiał, mięso, ryby, skorupiaki itp. Dodatkowo podczas stosowania diety wegańskiej należy dokładnie śledzić etykiety produktów spożywczych, gdyż bardzo często nawet w niepozornych, na oko wegańskich produktach znaleźć można dodatki do żywności pochodzenia zwierzęcego.
Co można jeść na diecie wegańskiej?
- Owoce oraz warzywa, które są doskonałym źródłem błonnika, witamin oraz mikro i makroelementów. Szczególnie te spożywane w postaci surowej.
- Wegańskie zamienniki mięsa – coraz bardziej popularne na rynku. Wegańskie burgery, klopsiki, parówki, sery – z reguły bazują na tofu.
- Pestki, orzechy, nasiona np. siemię lniane, orzechy laskowe, włoskie, brazylijskie, czarnuszka, pestki dyni, słonecznika. Są dobrym źródłem dobrych tłuszczy w diecie.
- Wegańskie źródła białka – suche nasiona roślin strączkowych. Soczewica, ciecierzyca, groch, fasola, soja. Pamiętajmy o tym, że pod względem biologicznym białko roślinne nie jest absolutnie gorsze od zwierzęcego oraz również istotne jest w codziennej diecie.
- Produkty zbożowe oraz pszenica, orkisz, żyto, jęczmień, owies, ryż, proso (kasza jaglana), kasza gryczana, amarantus, komosa ryżowa. Te produkty są świetnym źródłem węglowodanów w diecie i korzystnie wpływają nasz stan zdrowia. Dostarczają również znacznych ilości witamin, pierwiastków oraz błonnika.
Na jakie składniki warto zwracać uwagę w diecie wegańskiej?
Bez względu na to czy w codziennej diecie stosujemy żywienie w sposób tradycyjny czy dietę wegetariańską czy wegańską ważne jest jej zbilansowanie. Odpowiednia zawartość wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, witamin i mikroelementów. Zapewnia to odpowiednie funkcjonowanie całego organizmu. W przypadku stosowania diety wegańskiej zaleca się wykonywanie co rok lub dwa okresowych badań krwi z oznaczeniem poziomu witamin.
Na jakie składniki powinniśmy uważać bardziej będąc weganami ?
- Żelazo.
W całej populacji na świecie niedobór żelaza jest najczęściej występującym niedoborem pokarmowym. Organizm człowieka sam w sobie nie jest w stanie syntetyzować żelaza, dlatego musi ono zostać dostarczone wraz z pożywieniem. Do produktów bogatych w żelazo należą czerwona soczewica, sezam, tempeh, czerwona fasola.
- Jod
Przeprowadzone badania przez Światową Organizację Zdrowia wykazały, że 1/3 populacji na świecie posiada niedobór jodu. Jod można znaleźć w produktach pochodzących z alg jak np. spirulina.
- Witamina B12
Witamina B12 obecna jest głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego – głównie mięso, dlatego też u osób stosujących dietę wegańską należy wprowadzić suplement diety.
- Wapń
Ze względu na wykluczenie z diety nabiału, u osób stosujących dietę wegańską może występować ryzyko niedoboru wapnia. Warto uwzględnić w swojej diecie produkty bogate w wapń np. zielone warzywa liściaste, ciemnozielone warzywa, soja, pasta tahini, tempeh, mak. Dobrym rozwiązaniem jest również picie wody wysokozminieralizowanej, szczególnie tej z większą zawartością wapnia. Coraz popularniejsze na polskim rynku są również mleka roślinne wzbogacane wapniem.
Masz jakieś pytania dotyczące diety wegetariańskiej/ wegańskiej? Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej?
Z przyjemnością odpowiem na wszelkie pytania.