Jak schudnąć? Dieta redukcyjna jest wciąż najchętniej i najczęściej stosowaną dietą. Jej celem jest wprowadzenie takiego deficytu energetycznego, który pozwoli na redukcję masy ciała. Pacjenci coraz częściej z własnej woli chcą stosować dietę odchudzającą, ponieważ szczupła, zgrabna sylwetka wciąż jest wiodącym symbolem atrakcyjności. Pamiętać należy również o tym, że prawidłowo zbudowana sylwetka to nie tylko wygląd lecz przede wszystkim także lepsze wyniki badań i samopoczucie.
JAK ZACZĄĆ SIĘ ODCHUDZAĆ?
Dietę redukcyjną przede wszystkim musimy rozpocząć od określenia swojego celu jaki chcemy osiągnąć. Czy delikatnie zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, czy wymodelować sylwetkę a może zgubić znaczną ilość kilogramów. Warto określić sobie realną ilość czasu, która będzie potrzebna na realizację tego planu. Pamiętajmy o tym, że zdrowa redukcja masy ciała przebiega stopniowo i wieloetapowo. Normalne będą szybie spadki masy ciała (szczególnie tkanki tłuszczowej), ale i normalne będą chwilowe zastoje w redukcji masy ciała. Warto w tym okresie na spokojnie przyglądać się nie tyle cyferkom na wadze co obwodom ciała i swojemu samopoczuciu.
ILE JEŚC KALORII NA DIECIE?
To pytanie słyszę na każdej pierwszej wizycie w swoim gabinecie. Tutaj jednak nigdy nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy do indywidualnego przypadku. Każdy człowiek z osobna posiada indywidualne zapotrzebowanie energetyczne i inna wartość odżywcza będzie dla niego dietą redukcyjną. Prawidłowy deficyt energetyczny mieści się w granicach 500- 1000 kcal, jednakże ja w swojej pracy zawodowej nigdy nie przekraczam deficytu 500 kcal. Zawsze na spokojnie tłumacze swoim pacjentom, że diety niskokaloryczne nie są dobrą drogą do uzyskania zdrowej, szczupłej sylwetki. Niewłaściwa podaż kilokalorii i innych składników pokarmowych niesie ze sobą duże ryzyko występowania niedoborów żywieniowych i innych przykrych dolegliwości. Na przykład długotrwała bardzo niskotłuszczowa dieta prowadzi do rozregulowania m.in. pracy tarczycy gdyż jak powszechnie wiadomo tkanka tłuszczowa jest największym narządem endokrynnym czyli ma zdolność wydzielania hormonów.
JAK DŁUGO TRWA DIETA?
To pytanie również jest jednym z najczęściej zadawanych. Dieta odchudzająca będzie trwała tyle dopóki nie zostanie osiągnięty wcześniej zamierzony cel. Może zdarzyć się, że podczas trwania redukcji na chwile zostanie wprowadzony jadłospis na zero kaloryczne, ale sam proces redukcji będzie trwał do osiągnięcia wymarzonej, realnej masy ciała. Co potem? Oczywiście później nie następuje powrót do starych nawyków, ale tez nie zostaje utrzymana taka sama wartość energetyczna diety. Jak sama nazwa wskazuje deficyt energetyczny odpowiada niższej podaży kalorii aniżeli nasza całkowita przemiana materii, dlatego też na niej chudniemy. Po zredukowaniu nadmiernej liczny kilogramów przechodzi się płynnie na zero kaloryczne lub nadwyżkę – w zależności od następnego celu.
JAK UNIKNĄĆ EFEKTU JO- JO ?
By uniknąć efektu jo- jo przede wszystkim należy nie wracać do starych nawyków, które zostały zmienione. To co udało się nam do tej pory wypracować jest początkiem nowej drogi i świadomych wyborów żywieniowych, które będziemy dokonywać. By uniknąć przybrania tego co udało nam się zgubić warto spotkać się z dietetykiem klinicznym, który na podstawie oceny żywienia, wykonanej analizy składu ciała i wysłuchania pacjenta pomoże utrzymać nam nową sylwetkę i dobre samopoczucie.
JAK NIE BYĆ GŁODNYM NA DIECIE?
Uczucie głodu podczas diety odchudzającej to coś czego boi się większość pacjentów. Wciąż istnieje mylne przekonanie, że dieta to jedzenie sałaty i picia wody by za pomocą katorgi uzyskać szczupłą sylwetkę. Dzięki temu, że mam możliwość trafiać do coraz większej liczby pacjentów z przyjemnością pokazuje, że nawet dieta odchudzająca dzięki odpowiedniemu zbilansowaniu – może byś smaczna, syta i zadowalająca. Nawet podczas ‘’diety’’ możemy jeść to co lubimy najbardziej. Poniżej kilka skutecznych sposobów jak zwiększyć sytość swojej diety podczas odchudzania.
- Zwiększenie spożycia błonnika
Wybieranie pieczywa z grubego przemiału – pełnoziarnistego chleba żytniego na zakwasie, chleba i bułek graham. Sięganie do obiadu po kasze, pełnoziarniste makarony czy brązowy ryż – te produkty są skarbnicą błonnika pokarmowego, który na długo zapewnia nam uczucie sytości. To właśnie za sprawą błonnika dłużej pozostajemy najedzeni po posiłku.
- Dodatek warzyw do każdego posiłku.
Dzięki dużej ilości warzyw – jako dodatku do posiłku – szybciej jesteśmy najedzeni i zjadamy mniejsze porcje pozostałych produktów. Nawet dodatek miski sałatki do kawałka pizzy jest świetną opcją bo wtedy zjemy jej zdecydowanie mniej. Dodatkowo jak wiadomo – warzywa to bogactwo witamin i mikroelementów, które są szalenie ważne w naszej codziennej diecie.
- Picie wody
Odpowiednie nawodnienie organizmu to sprawa niemalże pierwszorzędna. Woda jest nośnikiem witamin, rozpuszczalnikiem substancji mineralnych i składnikiem każdej naszej komórki. Często nasz organizm myli pragnienie z głodem, dlatego w codziennej diecie nie może zabraknąć co najmniej 2 l wody. Pamiętajmy jednak by nie pić do posiłku – zdecydowanie lepszą opcją jest picie 30 minut przed oraz po.
- Regularność posiłków
Gdy tylko nasze posiłki staną się regularne – o równych porach nasz organizm zaadaptuje się do tych warunków. Kolokwialnie rzecz ujmując będzie wiedział, o której w naszym żołądku pojawi się posiłek i wcześniej nie będzie wysyłał niepotrzebnych sygnałów głodu.
- Odpowiednie ilości pełnowartościowego białka.
Komponowanie codziennego menu w oparciu o pełnowartościowe białko z chudych gatunków mięsa, ryb, pełnowartościowego nabiału – produkty te dostarczają nam niezbędnych protein. To właśnie białko sprawia, że nasze mięśnie podczas odchudzania zabezpieczone są przed procesami katabolicznymi i spalamy tkankę tłuszczową. Białko dodatkowo sprawia, że posiłek jest znacznie bardziej syty.
To tylko kilka wskazówek, którymi zawsze dziele się na wizycie ze swoimi pacjentami. Potrzebujesz skutecznej diety odchudzającej? Zapraszam do kontaktu. Z przyjemnością zbilansuję dla Ciebie dietę, która będzie przyjemna, pełnowartościowa i redukcyjna.