Czy pomidory są zdrowe?
Nie ma chyba na świecie osoby, która nie próbowała by w życiu pomidora. W końcu jest to jedno z najpopularniejszych warzyw na świecie. Spożywane jako warzywo samo w sobie lub jako ich przetwory – wszelkiego rodzaju koncentraty, pasty, przetwory. Nie od dziś znane są także i przekąski o smaku tych smacznych warzyw jak chrupki czy chipsy. Wiele pacjentów wciąż pyta w gabinecie czy warto jeść pomidory? Dlaczego warto jeść pomidory w codziennej diecie? Z przyjemnością wtedy opowiadam o zaletach jedzenia pomidorów i korzyści zdrowotnych, które one przynoszą.
Dlaczego warto jeść pomidory?
Pomidory są warzywami które dostępne są dla nas – konsumentów przez cały rok. Dzieje się tak dzięki temu, że pochodzą one nie tylko z Polski – w głównej mierze importem pomidorów do Polski zajmuje się Holandia, ale także dlatego, że pomidory mogą być hodowane nie tylko na gruncie, ale i w coraz popularniejszych szklarniach. Rynek spożywczy oferuje różne gatunki i odmiany pomidorów – od zwykłych, tych, które najczęściej lądują na naszych kanapkach, po te malinowe, bawole serca, pomidorki cherry a nawet pomidory czekoladowe, które wyróżniają się niecodziennym kolorem.
Co sprawia, że chętnie sięgamy po pomidory? Przede wszystkim dostarczają one bardzo mało kalorii, bowiem około 18 kcal / 100 g, dlatego tak bardzo cenione są przez osoby będące na diecie ubogo energetycznej. Dodatkowo zawierają znaczne ilości błonnika dzięki czemu na dłużej zachowujemy uczucie sytości. Jedzenie pomidorów ma jeszcze parę innych zalet, które omówimy poniżej:
- Pomidory zawierają znaczne ilości likopenu, który jest silnym związkiem przeciwutleniającym, który ułatwia usuwanie z naszego organizmu wolnych rodników.
- Pomidory dostarczają nam spore ilości witamin A, C, E oraz K.
- Nie brakuje w nich także cynku, fosforu, magnezu i innych minerałów.
- Zawierają duże ilości potasu, który obniża ciśnienie tętnicze krwi. Może to być świetny sposób u osób, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym.
- Pomidory zawierają w swoim składzie cenny kwas foliowy, który przeciwdziała depresji i jest znaczący u kobiet starających się o ciąże i w ciąży.
Kto nie powinien jeść pomidorów?
Czy wszyscy mogą jeść pomidory? Kto powinien unikać pomidorów? Te pytania bardzo często mam okazję słyszeć w swoim gabinecie. Pomimo tego, że pomidory to jedne z najzdrowszych warzyw istnieją jednostki chorobowe, które powinny zwracać uwagę na spożycie tych warzyw. Mowa tutaj m.in. o pacjentach, którzy zmagają się z zapaleniem stawów i dną moczanową. Nie są wskazane także u osób mających problemy z żołądkiem – np. wrzody żołądka, nadżerki żołądka, zapalenie żołądka. Pamiętajmy, że mowa tutaj nie tylko o pomidorach jako warzywach, ale także wszelkich dodatkach do potraw, które składają się z pomidorów i są mocno skoncentrowane – jak przecier pomidorowy czy ketchup.
Łączenie pomidora z ogórkiem – prawda czy mit?
Od wielu lat łączenie pomidora z ogórkiem jest tematem mocno kontrowersyjnym. Jedocześnie nie trudno przyznać, że połączenie ogórka z pomidorem na kanapce jest niezwykle smaczne. Jednakże powszechnie krąży opinia, że spożywanie razem tych dwóch warzyw powoduje, że nie przyswajamy z tych składników witaminy C. Czy to prawda? W końcu witamina C jest silnym przeciwutleniaczem i zależy nam na jej spożywaniu. Czy więc łączenie pomidora z ogórkiem jest groźne? Groźne nie, ale to prawda, iż na skutek działania askrobinazy – łącząc te dwa warzywa nie przyswajamy witaminy C. Jednakże pamiętajmy o tym, że witamina C jest bardzo, ale to bardzo powszechnie występująca witaminą w innych składnikach pokarmowych. Nawet jeśli w sałatce czy na kanapce połączymy ze sobą ogórka i pomidora i nie przyswoimy witaminy C – to spożyjemy ją w innych posiłkach. Jeśli więc jesteśmy fanami kanapki z pomidorem i ogórkiem – spokojnie możemy zostać przy swoim ulubionym smaku a inną porcję witaminy C przyjąć z innym posiłkiem.
Ile można jeść pomidorów?
Czy istnieje jakaś magiczne granica ile możemy zjeść pomidorów? Ile pomidorów to bezpieczna liczba? Pomidory są warzywem niskokalorycznym i bogato odżywczym, dlatego warto komponować przy ich użyciu codzienne menu. Jeśli nie mamy jednostek chorobowych, które wymagają ich eliminacji – nie musimy się bać, że przesadzimy z ich ilością. Pamiętajmy jednak o tym, że najzdrowsze pomidory to te w pełni sezonu – np. nasze pomidory gruntowe w Polsce latem, ponieważ najbardziej będą obfitować one w cenne witaminy i składniki mineralne.