Otwórz menu
facebook logo instagram (1)

Dieta matki karmiącej – co jeść podczas karmienia piersią?

dieta matki karmiącej

Dieta matki karmiącej? Dieta mamy, która obecnie karmi piersią ma bardzo duże znaczenie bowiem nie tylko ona musi dostarczyć sobie niezbędnych składników pokarmowych, ale pragnie tego by jej pokarm był najlepszy dla jej dziecka. Dbanie o podaż składników mineralnych we właściwych proporcjach i oczywiście witamin – jest więc bardzo istotne. Co ma jeść matka karmiąca? Jak ma wyglądać dieta mamy? Przyjrzyjmy się najważniejszym zagadnieniom i sprawdźmy czy dieta ma wpływ na pokarm.

Jak ma wyglądać dieta mamy karmiącej?

Gdy karmisz piersią w Twoim ciele zachodzi szereg procesów fizjologicznych. Organizm zajmuje się wytwarzaniem jak najlepszego pokarmu dla Twojego maluszka. Żeby zapewnić i sobie i dziecku należyty stan odżywienia trzeba dbać o to by dieta była pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana. Trzeba dostarczać organizmowi wraz z dietą niezbędnych ilości białka, tłuszczy oraz węglowodanów. Dobrym rozwiązaniem jest spożywanie 5 pełnowartościowych posiłków, najlepiej jak najbardziej różnorodnych – wtedy mamy pewność, że dieta zawiera wszystko czego potrzebujemy.

Czy dieta kobiety karmiącej ma więcej kalorii?

Tak. Dieta mamy, która obecnie karmi malucha piersią zawiera około 500 kilokalorii więcej aniżeli standardowa dieta. Pozwala to na zaspokojenie procesów fizjologicznych mamy i pokrycie zapotrzebowania energetycznego. Można dodać te kalorie do swojej diety włączając jeden mały posiłek / przekąskę dodatkową.

Czego nie powinno się jeść podczas karmienia piersią?

Jak wiadomo nie od dziś pokarm nie wytwarza się z żołądka lecz z krwi to istnieje grupa produktów, które nie są wskazane do spożywania podczas karmienia piersią. Są to tłuste ryby w dużych ilościach oraz kofeina w nadmiernych ilościach. Po za tym nie ma konieczności ograniczania i wykluczania produktów jak było uważane kiedyś. Pamiętajmy natomiast, że rekomendowane jest unikanie alkoholu bowiem przenika on do mleka. Jeśli mamy ochotę na alkohol – dobrym rozwiązaniem jest odciągnięcie mleka i podanie go niemowlakowi przed rozpoczęciem konsumpcji alkoholu. W innym wypadku warto poczekać aż poziom alkoholu w mleku spadnie i dopiero zacząć karmić.

Warto także obserwować malucha po jedzeniu – gdyby istniała jakaś alergia pokarmowa/ nietolerancja na składnik pokarmowy, który został zjedzony u dziecka wystąpią objawy. Mogą to być wysypka, wymioty, płacz, problemy z oddawaniem kału. Gdy konieczna będzie eliminacja jakiegoś produktu lub grupy produktów – warto udać się do wykfalifikowanego dietetyka klinicznego, który pomimo eliminacji – zadba o to by pokryć zapotrzebowanie na ten składnik pokarmowy z innych źródeł.  U części pacjentek, które muszą wykluczyć jakiś produkt stosuje się schemat wprowadzenia tego składnika w innym okresie  – objawy u dziecka wtedy mogą minąć.

Co jeść w diecie matki karmiącej?

Tak jak wcześniej zostało wspomniane trzeba dbać o to by dieta była zbilansowana i dostarczała niezbędnych składników pokarmowych, witamin i mikroelementów. Istnieje kilka ważnych wskazówek, którymi należy podążać będąc mamą karmiącą piersią :

  • Jedz dużo owoców i warzyw – szczególnie w postaci surowej. Dostarczają one Tobie i dziecku wielu cennych witamin.
  • Spożywaj pełnoziarniste produkty zbożowe np. płatki owsiane, kasze, pieczywo pełnoziarniste na zakwasie. Dostarczają one znakomitej ilości żelaza, witamin z grupy B, błonnika pokarmowego, cynku.
  • Zadbaj o podaż pełnowartościowego białka wraz z dietą. Wybieraj chude gatunki mięs, ryb, jaja. Cennym jego źródłem są także suche nasiona roślin strączkowych – np. soczewica, ciecierzyca.
  • Zadbaj o podaż dobrych tłuszczy. Jedz więcej orzechów, pestek, dobrych gatunków olejów – np. oliwa z oliwek, olej lniany.
  • Nie zapominaj o spożywaniu pełnowartościowego nabiału. Warto uwzględnić w swojej diecie produkty jak mleko, kefir, maślanka, jogurty. Wybieraj te bez cukru. Dostarczają one pełnowartościowego białka oraz niezbędnego wapnia.

Co z napojami podczas karmienia?

Koniecznym jest pamiętanie o piciu wody. Innymi zalecanymi napojami dla mam są herbaty (słabe), kawa w umiarkowanych ilościach (najnowsze badania wykazują, że bezpieczna ilość kofeiny to ta zawarta w około 2 filiżankach kawy / dobę), mleko, mleczne napoje fermentowane. Dozwolone są także soki w umiarkowanych ilościach. Nie zalecam picia napojów gazowanych ani napojów energetycznych.

Potrzebujesz diety dla mamy karmiącej? Zastanawiasz się jak dietą wspomóc laktację? Chciałabyś odżywiać się zdrowo aby Twój maluszek dostawał wraz z Twoim mlekiem wszystko co najpotrzebniejsze? Zapraszam do kontaktu. Możemy ułożyć dla Ciebie idealną dietę mamy, która będzie zdrowa, smaczna i pełnowartościowa.

    Wypełnij formularz kontaktowy

    Dieta matki karmiącej – dieta dla mamy!

    Ostatnio na blogu

    prezent

    Dlaczego warto w Nowym Roku zmienić swoje odżywianie + poradnik z przekąskami

    Początek nowego roku to moment, w którym wielu z nas planuje zmiany w swoim życiu. Noworoczne postanowienia często dotyczą zdrowia, lepszej kondycji czy zrzucenia kilku kilogramów. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę jakości życia jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Nie chodzi tylko o wygląd, ale przede wszystkim o zdrowie, energię i dobre samopoczucie. Dla wielu […]

    zalecenia diety

    Jak z łatwością przestrzegać zaleceń diety? Porady psychodietetyka

    Jak łatwo przestrzegać zaleceń diety? – pytają często mnie pacjenci w moim gabinecie dietetycznym. W końcu pacjent, który trafia pod moje skrzydła kieruje się do mnie zmotywowany dzięki swoim potrzebą zmiany. W końcu każdy z nas chciałby skutecznie realizować ustalony dla siebie plan działania  -skrupulatnie i krok po kroku. Dostosowanie się do zaleceń dietetycznych to […]

    Opinie Klientów

    Masz pytania?

    Chcesz już dziś zrobić krok w kierunku nowego, lepszego życia? W końcu odzyskać energię, dobre samopoczucie i witalność?

    Napisz do mnie i pozwól mi zmienić Twoje życie!

    Gwarantuje Ci to swoim ponad 10 letnim doświadczeniem, pomocy ponad 2400 pacjentom, swoim nazwiskiem i marką.

    Zrób dziś dla siebie coś za co podziękujesz sobie  szybciej niż myślisz.

    Napisz i sprawdź jak mogę Ci pomóc. 

    facebook logo instagram (1)

      Wypełnij formularz kontaktowy

      Wróć do góry
      Zamknij menu
      facebook logo instagram (1)