BIAŁKA ROŚLINNE A BIAŁKA ZWIERZĘCE? CZY BIAŁKA ROŚLINNE SĄ GORSZE?
Dla właściwego funkcjonowania całego organizmu, wszelkich enzymów, układów oraz narządów potrzebne są każde składniki pokarmowe. Mówimy tutaj zarówno o tłuszczach, węglowodanach, błonnikach oraz o właśnie białkach. Optymalna, dobrze zbilansowana dieta będzie pokrywała zapotrzebowanie na każde z tych składników.
A JAKA WŁAŚCICIWIE JEST ROLA BIAŁKA W ORGANIZMIE?
Białko niezbędne jest do życia i absolutnie nie jest to mitem. W organizmie człowieka służą do odbudowy zużywających się tkanek, są podstawowym składnikiem krwi, limfy, hormonów, mleka oraz enzymów. Składają się z nich ciała odpornościowe organizmu, pomagają utrzymać właściwe PH płynów ustrojowych, są składnikiem niektórych składników mineralnych oraz witamin oraz pomagają regulować ciśnienie krwi.
ILE BIAŁKA POTRZEBUJEMY?
Jeśli stosujemy dietę tradycyjną – czyli w naszym jadłospisie występuje mięso dzienne zapotrzebowanie na białko wynosi ok. 1 g/ kg.m.c, jednakże jeśli stosujemy dietę roślinną to zapotrzebowanie rośnie do 1,5 g/ kg.m.c.
RÓŻNICE MIĘDZY BIAŁKIEM ROŚLINNYM A BIAŁKIEM ZWIERZĘCYM
Biorąc pod uwagę pochodzenia białka to dzielimy je na białka roślinne oraz białka zwierzęce. Gdy w posiłku, który zjemy znajduje się białko zostaje one rozłożone na różnego rodzaju aminokwasy powtórnie wykorzystywane do innych procesów zachodzących w całym organizmie. Białko zwierzęce należy do kategorii białka pełnowartościowego, znajduje się ono w produktach takich jak mięso, ryby, jaja, owocach morza, mleku i jego przetworach. Białko zwierzęce posiada w swoim składzie szereg niezbędnych nam aminokwasów. W białku pochodzenia roślinnego również je znajdziemy jednakże są skoncentrowane w mniejszym stopniu stąd też często spotkać można się z określeniem ich białkami niepełnowartościowymi. Białka roślinne znajdują się w produktach takich jak rośliny, rośliny strączkowe, owoce, orzechy a także nasiona zbóż. Wśród produktów roślinnych znaleźć można prawdziwe perełki jeśli chodzi o zawartość białka np. mowa tu o soji czy komosie ryżowej, tempehu.
W naturze znane jest ponad 300 różnych aminokwasów, które występują w sposób naturalny. Białka znajdujące się w ustroju człowieka posiadają głównie 20 aminokwasów. Niektórych z nich (8 z 20) organizm nie jest w stanie sam produkować, dlatego nazywane są one aminokwasami egzogennymi. Naszą rolą jest dostarczanie ich sobie wraz z pożywieniem. Warto jest więc łączyć białka roślinne, które oczywiście mają dużą wartość biologiczną, z innymi produktami spożywczymi, które jeszcze polepszą ich działanie.
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?
Pamiętajmy, iż dieta powinna być różnorodna i bogata w wiele produktów spożywczych. Warto spożywać jak najwięcej owoców, warzyw, produktów zbożowych i często pomijanych roślin strączkowych. Białka zawarte w roślinach owszem są mniej wartościowe, ale jeśli połączymy je z gamą warzyw i owoców, dodając również np. zboża – zapewnimy sobie podaż wielu niezbędnych aminokwasów. Warto łączyć grupy spożywcze produktów, ponieważ pozwala to na jak najlepsze wykorzystywanie potencjału zdrowotnego takich posiłków. Warto również wspomnieć, że optymalna dieta składa się zarówno z białek zwierzęcych jak i z białek roślinnych w odpowiednich dla siebie proporcjach.
Masz pytania? zapraszam do kontaktu!